• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

100. rocznica odzyskania niepodległości. Radomska Orkiestra Kameralna zagra muzykę polskich kompozytorów

7 listopada 2018

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 11 listopada, o godz. 18 na koncert „Chopin, Paderewski… ” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jako solistka wystąpi Leonora Armellini – fortepian. Zespołem dyrygować będzie Michał Dworzyński.

 

Leonora Armellini

Leonora Armellini

 

W programie: Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy e-moll, Grażyna Bacewicz: Koncert na orkiestrę smyczkową, Ignacy Jan Paderewski: Suita „niedokończona” G-dur na smyczki.

Nie ma idealnej recepty na uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawsze należy jednak pamiętać, że jest to czas radosny i zwycięski, i takie przesłanie powinno mu towarzyszyć. I taki ma być koncert przygotowany przez ROK.  Orkiestra przypomni utwory trzech fenomenalnych dla kultury polskiej postaci: Fryderyka Chopina – symbol polskości i miłości do ojczyzny, Jana Ignacego Paderewskiego – kompozytora, pianisty, polityka i męża stanu będącego jedną z największych osobowości świata kultury i polityki oraz Grażyny Bacewicz – najwybitniejszej polskiej kompozytorki XX wieku.

Koncert prezentujący polskie utwory z kilku epok pokaże różne, ale zawsze piękne oblicza Polski. Jeden z nich to Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Utwór powstał w 1830 roku, to ostatnie dzieło mistrza napisane i wykonane na polskiej ziemi. Kompozycja wyzwala w słuchaczach najpiękniejsze wspomnienia. Jak powiedział sam kompozytor „Nie ma być mocne, jest ono więcej romansowe, melancholiczne, powinno czynić wrażenie miłego spojrzenia w miejsce, gdzie stawa tysiąc lubych przypomnień na myśl – jest to jakieś dumanie w piękny czas wiosnowy, ale przy księżycu…”.

Ze sceny zabrzmi również niezwykle rzadko wykonywana, ale jakże piękna Suita G-dur na smyczki (niedokończona, 1884) wielkiego patrioty Ignacego Jana Paderewskiego, który miłość i służbę ojczyźnie połączył z muzyką. Tego wieczoru nie może zabraknąć także dzieła wspaniałej polskiej kompozytorki – Grażyny Bacewicz, a będzie to Koncert na orkiestrę smyczkową. Kompozycja ta idealnie obrazuje dążenie kompozytorki do łączenia tradycji z nowoczesnością. To arcydzieło neoklasycyzmu fascynuje swoim brzmieniem.

Oprócz wybitnych dzieł podczas koncertu nie może zabraknąć specjalnych gości. Z Radomską Orkiestrą Kameralną wystąpi utytułowana pianistka Leonora Armellini – zwyciężczyni Nagrody Janiny Nawrockiej za „niezwykłą muzykalność i piękno dźwięku” na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Pianistka urodziła się w Padwie (Włochy) w 1992 roku. Mając zaledwie dwanaście lat ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium w klasie Laury Palmieri – uczennicy wielkiego pianisty Arturo Benedetti Michelangelego. Pianistka jest laureatka wielu konkursów, ma też na swoim koncie ponad pięćset publicznych wystąpień w ważnych europejskich salach koncertowych w całej Eeuropie.

Natomiast przy pulpicie dyrygenckim stanie -Michał Dworzyński. W opinii wielu krytyków należy do najciekawszych talentów dyrygenckich Europy swojego pokolenia. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w Donatella Flick Conducting Competition w Londynie w 2006 roku, dzięki któremu otrzymał na dwa lata stanowisko dyrygenta – asystenta w London Symphony Orchestra, gdzie współpracował m.in. z Valerym Gergievem i Sir Colinem Davisem. Ponadto jest laureatem drugiej nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Prix Credit Suisse w Grenchen (Szwajcaria, 2002) oraz zwycięzcą konkursów w Zagrzebiu (Lovro von Matačić 2003) i południowokoreańskim Suwon (2005).

Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w warszawskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Antoniego Wita i w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler w klasie Christiana Ehwalda. W marcu 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej na wydziale dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował z czołowymi orkiestrami Europy, Australii, RPA, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Tags

Dodaj komentarz