20 lat szkoły filmowej Andrzeja Wajdy. Resursa pokaże filmy produkowane w studiu mistrza

8 lipca 2022

Dwadzieścia lat temu z inicjatywy dwóch mistrzów polskiego kina – Andrzeja Wajdy oraz Wojciecha Marczewskiego – powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W rocznicę tego wydarzenia Resursa zaprasza do obejrzenia najnowszych oraz najczęściej nagradzanych produkcji i koprodukcji Wajda Studio.

 

Andrzej Wajda podczas jednego z pobytów w Radomiu (fot. archiwum)

 

Andrzej Wajda - wybitny polski reżyser teatralny i filmowy, wielki patriota oraz człowiek autentycznie kochający Radom - urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Ale to w Radomiu, jak sam twierdził, spędził dziesięć najbardziej chłonnych lat, które ukształtowały jego niezłomny charakter, wrażliwość oraz umiejętność wnikliwej obserwacji świata.

Dwadzieścia lat temu właśnie z inicjatywy dwóch mistrzów polskiego kina - Andrzeja Wajdy oraz Wojciecha Marczewskiego - powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Celem powołania szkoły była pomoc młodym twórcom w przygotowaniu profesjonalnego debiutu poprzez pracę zespołową z doświadczonymi filmowcami. Miejsca, gdzie znani ludzie kina (reżyserzy, scenarzyści, producenci) będą pracować ze studentami nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów.  Tutaj swoje filmy rozwijali między innymi: Agnieszka Smoczyńska, Bartek Konopka, Paweł Maślona, Łukasz Ronduda, Konrad Aksinowicz, Valentyn Vasyanovich, Andrzej Saramonowicz, Piotr Trojan, Maryna Gorbach, Adrian Panek, Piotr Domalewski, Olga Chajdas, Agnieszka Elbanowska, Greg Zgliński czy Bodo Kox. A pomagali im w tym znakomici wykładowcy jak: Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski, Marcel Łoziński, Ildiko Enyedi, Volker Schlöndorff, Joanna Krauze, Leszek Dawid, Katarzyna Klimkiewicz czy Sławomir Fabicki.

Dla uświetnienia 20. rocznicy powstania Szkoły Wajdy narodziła się inicjatywa organizacji szeregu wydarzeń filmowych w miastach, z którymi związany był jej założyciel i patron. Od soboty, 9 lipca, do 10 lipca w Resursie będzie można bezpłatnie obejrzeć najnowsze oraz najczęściej nagradzane produkcje i koprodukcje Wajda Studio. Będą to:

Sobota, 9 lipca, godz. 18 

"Blisko ziemi", dokument. Reżyseria, scenariusz – Paulina Sikora. Produkcja: Wajda Studio.

Nagroda za najlepszy film krótkometrażowy - Best Short Award - na London International Documentary Film Festival 2022, nagroda za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny na 40. Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie, Grand Prix w kategorii flm studencki w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA w Koninie oraz Wyróżnienie Specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema w Poznaniu.

Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz – mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Film kreśli intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm Mariusza. Relacja ta jest daleka od perfekcji, ale pomimo ciągłych napięć jest w niej dużo troski i subtelnych gestów miłości.

"Szklane negatywy" - dokument.  Reżyseria, scenariusz - Jan Borowiec, produkcja: Wajda Studio.
Nagroda dla najlepszego krótkiego filmu dokumentalnego na Master of Art Film Festival w Sofii, nagroda Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi.

Podczas remontu kamienicy w Lublinie w 2010 roku, robotnicy natrafili na ścianę, której nie było w planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. Śledztwo prowadzi do Izraela, gdzie docierają do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać odkryta.

"Bukolika"-  dokument. Reżyseria, scenariusz, zdjęcia - Karol Pałka. Produkcja: Wajda Studio.
Koprodukcja: EC1 Łódź - Miasto Kultury, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

Nagroda Silver Dove na festiwalu DOK Leipzig 2021, nagroda dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego na Millennium Docs Against Gravity 2021, a także nagrody na 41 Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film (dwa złote Jantary – za reżyserię i zdjęcia).
Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. Bukolika to przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

Niedziela, 10 lipca, godz. 16

"Między nami", dokument. Reżyseria, scenariusz - Dorota Proba, Produkcja: Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Koprodukcja: Wajda Studio.

Nagroda dla najlepszego filmu polskiego na Millennium Docs Against Gravity Film Festival 2020, „Złoty Anioł" w konkursie filmów polskich "From Poland" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest 2020 w Toruniu.

Intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń dla wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości, wnikliwie przygląda się znaczeniu bliskości i obecności drugiego człowieka.

"Symfonia Fabryki Ursus, dokument. Reżyseria - Jaśmina Wójcik. Scenariusz - Igor Stokfiszewski, Jaśmina Wójcik. Produkcja: Wajda Studio. Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa.

Nagroda na Hot Docs 2019 w Toronto za najlepszy dokument średniometrażowy, nominacja do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020.

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. „Symfonia Fabryki Ursus" jest dokumentem kreacyjnym wprowadzającym do filmu metody sztuki partycypacyjnej i sztuki ze społecznością. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

"Kometa", dokument. Reżyseria, scenariusz: Adam Buka. Produkcja: Fundacja Szkoła Wajdy.

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Pärnu, w Estonii.
Kameralny, intymny świat piątki rodzeństwa z warszawskiego bloku wypełniony bajkami, podróżami na balkon, pestkami czereśni i niecierpliwym oczekiwaniem na pojawienie się kolejnego członka rodziny. Historia z punktu widzenia dzieci staje się opowieścią o bliskości i etapie dorastania kiedy mama stanowi centrum wszechświata.

Tags