• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

22. Retrospotkanie. Tomasz Staniszewski o gospodarczej historii Radomia

13 stycznia 2020

Resursa wraz ze społecznością skupioną wokół facebookowego profilu „Radom Retrospekcja” zapraszają we wtorek, 14 stycznia, o godz. 18 na 22. Retrospotkanie. Gościem będzie miłośnik dziejów Radomia i kolekcjoner Tomasz Staniszewski.

 

Tomasz Staniszewski kolekcjonuje

Tomasz Staniszewski kolekcjonuje dokumenty z epoki

 

Opowie on o historii swej rodziny, która od początku XX w. aż do dziś słynie z działalności w branży kamieniarskiej. Prelegent podzieli się ze słuchaczami opowieściami dotyczącymi jego zainteresowania dziejami gospodarczymi Polski i Radomia XIX i XX wieku. Nie zabraknie prezentacji ciekawych i nierzadko unikatowych dokumentów z epoki, tytułowych „papierów”, jakie przez lata udało się zebrać Staniszewskiemu. Niektóre z nich pokazane zostaną także w oryginale.

Tomasz Staniszewski – radomianin, absolwent IV LO im. T. Chałubińskiego” i Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Zainspirowany wykładami o dziejach rynku papierów wartościowych prof. Leszka Kałkowskiego, już w okresie studiów rozpoczął budowę własnej kolekcji historycznych akcji, obligacji itp. dokumentów. Pasjonat historii gospodarczej, w szczególności przemysłowych dziejów Radomia. Od blisko 30 lat związany z branżą kamieniarską (członek w piątym pokoleniu znanej rodziny kamieniarzy radomskich). Jego firma INBRA POLSKA jest wiodącym w kraju importerem kamienia naturalnego. Członek Zarządu Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych w Warszawie. Twórca kilku wystaw poświęconych historycznym papierom wartościowym. Współtwórca, z Martą Trojanowską, wystawy „Marywil – ogień i czas. Ceramiczne dziedzictwo Radomia”. Autor kilku artykułów naukowych dotyczących historii gospodarczej Radomia oraz monografii „Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1956″. Założyciel portalu www.starepapiery.pl.

Tags

Dodaj komentarz