• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Adam Duszyk, nauczyciel „Kochanowskiego”, z Nagrodą im. św. Kazimierza

4 marca 2018

Wielki Test Wiedzy o Radomiu, wręczenie Nagrody św. Kazimierza i koncert litewskiego zespołu ludowego to dzisiejsze wydarzenia Kazików – święta patrona miasta. Laureatem nagrody został dr Adam Duszyk.

 

 

Adam Duszyk: Nie jestem radomianinem

Adam Duszyk: Nie jestem radomianinem

 

Wielki Test Wiedzy o Radomiu, wręczenie Nagrody im. Św. Kazimierza i koncert litewskiego zespołu ludowego w Resursie to najważniejsze punkty dzisiejszego programu Kazików.

Święto patrona miasta trwało od wczoraj, kiedy to m.in w Resursie została otwarta wystawa „Nowy poczet władców Polski”. Tworzy ją 49 portretów polskich królów i książąt autorstwa światowej sławy artysty Waldemara Świerzego. Rozdano także nagrody w konkursie Muzycznych Kazików.

Dzisiaj w Wielkim Teście Wiedzy o Radomiu startowały 33 drużyny. Uczestnicy, jak co roku, musieli wykazać się znajomością historii i współczesnego życia miasta. Najlepszy w tych zmaganiach okazał się zespół złożony z aktywistów Radom.Retrospekcja, drugie miejsce zajęła drużyna klubu rowerowego PTTK, a trzecie… prezydenta Radomia.

Nagrodę rzeczową (drukarki) zwycięzcy testu przekazali tradycyjnie do jednej z polskich szkół na Litwie. Tym razem pojadą do uczniów w Ławryszkach.

Nagrodę św. Kazimierza przyznawana za popularyzowanie historii i dziedzictwa kulturowego Radomia otrzymał dr Adam Duszyk, nauczyciel historii z VI LO im. Jana Kochanowskiego. – Ta nagroda jest dla mnie, jako nauczyciela historii, naprawdę bardzo ważna. To najwyższe trofeum, jakie nauczyciel historii może otrzymać – mówił laureat. Podkreślał, że dostaje ją w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i w 55.rocznicę istnienia Radomskiego Towarzystwa naukowego, w którym działa.

Ale ta nagroda jest dla dr. Duszyka specjalna jeszcze z innego powodu. – Ja nie jestem radomianinem. Przyjechałem tutaj dwadzieścia kilka lat temu, całą drogę towarzyszył mi pewien radomianin i całą podróż z Lublina do Radomia straszył mnie i opowiadał, jakie to jest brzydkie miasto; że nie dostane tu pracy, że na pewno się tu nie zrealizuję i żebym się zastanowił. A ja tu znalazłem pracę od razu, wchodząc właściwie z ulicy do liceum im. Słowackiego, miasto okazało się piękne, a to co mnie tutaj najbardziej ujęło to ludzie: bardzo życzliwi, ciepli, życzliwi, od których doznałem wiele dobrego i za to jestem Radomiowi naprawdę bardzo wdzięczny – opowiadał dr Duszyk. Zacytował także uwagę kolejnego radominina, który przestrzegał go, że miasto nie doceni tego, co dla niego robi. – Doceniło. I to bardzo – podkreślał. – Od Radomia dostałem dwa najcenniejsze prezenty, prace, która kocham nad życie i żonę Agnieszkę, która kocham nad życie – wyznał Adam Duszyk.

Laureatowi Nagrody św. Kazimierza gratulował prezydent Radosław Witkowski. – Ciesze się, ze co roku znajdują się ludzie, którzy tak pięknie potrafią promować dziedzictwo i historię naszego miasta. To wielka sprawa co robi pan ze swoim zespołem dla Radomia – mówil prezydent.

bdb

 

Tags

Dodaj komentarz