Al. Wojska Polskiego dopuszczona do ruchu. Ponad 5,5 km nowoczesnej drogi

19 grudnia 2020

To była długo wyczekiwana chwila. Od dzisiaj od południa można już jeździć al. Wojska Polskiego. Dopuszczenie arterii do ruchu nastąpiło po koniecznych odbiorach wiaduktów, bo sama droga była gotowa ponad miesiąc temu. Kierowcy mają teraz do dyspozycji dwie jezdnie, po dwa pasy w obu kierunkach.

 

Przecinanie wstęgi takżę odbyło się ponad politycznymi podziałami

 

Na zmodernizowanej trasie, która obejmuje także także fragmenty ulic Żółkiewskiego i Zwolińskiego spotkali się dzisiaj zarówno przedstawiciele władz miasta, jak i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Wspólnie przecinali wstęgę. Prezydent Radosław Witkowski podkreślał więc, że realizacja inwestycji była możliwa, bo porozumiano się ponad podziałami politycznymi.

Pat przezwyciężony dzięki minister finansów

- To była największa drogowa inwestycja ostatnich lat. Co ważne, dzięki naszemu uporowi, i pomimo głosów, że się nie da, na jej realizację pozyskaliśmy z budżetu państwa około 90 mln zł. Jeszcze raz dziękuję za pomoc wszystkim, którzy wsparli nasze działania, w szczególności eurodeputowanemu Adamowi Bielanowi i ministrowi Markowi Suskiemu. Bardzo dobry efekt przyniosło to, że kilka lat temu postawiliśmy przed sobą wspólny cel, jakim jest budowa lotniska i okołolotniskowej infrastruktury - podkreślał prezydent Radosław Witkowski.

Także poseł Marek Suski (PiS) zaznaczył, że inwestycję udało się zrealizować ponad podziałami politycznymi. - Wszyscy tu obecni wspierali tę inwestycję – pomimo różnic, bo wiemy, że nie jesteśmy z jednego obozu politycznego. Łączy nas jedno – chcemy rozwoju naszej ziemi i Radomia – zapewniał poseł Marek Suski.

Europoseł Adam Bielan (PiS) przypomniał, że nie zawsze było łatwo, a pat w 2017 roku udało się przezwyciężyć. - Władze miasta domagały się wówczas wyższej subwencji, niż standardowa, przyznawana przy tego typu inwestycjach. Musieliśmy prosić minister finansów Teresę Czerwińską, żeby zastosowała rozwiązanie ekstraordynaryjne i pani minister zgodziła się. Jestem jej bardzo wdzięczny. Po blisko trzech latach stoimy dzisiaj na świeżo wyremontowanym wiadukcie – podsumował Adam Bielan. Dodał, że to kolejna inwestycja, którą udało się przyciągnąć do Radomia dzięki budowie portu lotniczego.

Zupełnie nowa jakość

Kluczowym elementem była budowa dwóch nowych wiaduktów nad linią kolejową. Ich długość to 70 m, a szerokość - 15 i 12 m. Przebudowane odcinki al. Wojska Polskiego i ul. Żółkiewskiego mają łącznie około 5,5 km. Powstały też drogi serwisowe oraz wloty pobliskich ulic. Drogowcy wykonali też ciągi dla rowerzystów i pieszych - łącznie ponad 10 km. Powstały zatoki przystankowe, przy których stanęły nowe wiaty i zostały ustawione latarnie LED. Ponadto powiększone zostało rondo Popiełuszki na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 9 i 12 oraz wojewódzkiej nr 737. Odnowiono również rondo na Idalinie i odcinek alei Grzecznarowskiego od ronda do ul. Białej. Dobudowano też drogę rowerową do Jaśminowej.

- Radomianie 40 lat czekali na to, aby ta trasa wyglądała tak jak dzisiaj. To zupełnie nowa jakość. Ta inwestycja pokazuje, że jak się chce działać wspólnie, to można robić rzeczy wielkie i myślę, że to nie ostatnia taka inwestycja w naszym mieście - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Trwające ponad  dwa lata roboty, które wykonywał Budromost Starachowice, kosztowały 140 mln zł.

kat, bdb

Fot. Anna Wróblewska/ UM Radom

Tags