„Autoportret z muzą” Jacka Malczewskiego ozdobi kamienicę przy ul 25 Czerwca

8 września 2022

Kolejny mural, tym razem odwzorowujący jeden z najsłynniejszych obrazów Jacka Malczewskiego „Autoportret z muzą” pojawi się  w przestrzeni miejskiej Radomia. Zostanie namalowany na zabytkowej kamienicy przy ul. 25 Czerwca 27, która jest właśnie remontowana.

 

Tak będzie wyglądała kamienica (wizualizacja Libre Group)

 

Dawny blask kamienicy przywraca firma Libre Group, która zajmuje się gruntownym odnawianiem starych budynków. W Radomiu jej dziełem jest kompletna metamorfoza kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego 16, na ścianie (bocznej) której możemy podziwiać inne dzieło Jacka Malczewskiego - "Zatrutą studnię". Obraz mistrza symbolizmu przeniósł na mur prof. Łukasz Rudecki z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Spod jego pędzla wyszły również poprzednie murale, które powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego w cyklu „Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL”. Znajdują się one na ścianach: wydziału Sztuki UTH od strony ul. Galileusza, wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki  oraz na wieżowcu przy ul. Warszawskiej 12. Pierwszy to "Zatruta studia z chimerą", drugi Pytia", a trzeci "Kobieta z faunem".

Niezwykła kamienica

Historia kamienicy przy ul. 25 Czerwca 27 sięga 1880 roku. Budynek zawdzięcza swój niezwykły charakter m.in. wspaniałej, reprezentacyjnej elewacji i klatce schodowej z unikalną posadzką. Monumentalna elewacja przykuwa wzrok dzięki starannie odrestaurowanym klasycyzującym dekoracjom, które podkreślają jej wartość i klasę. Umieszczona centralnie płaskorzeźba jest jak znak szczególny, wyróżniający budynek na tle zabudowy Radomia. Wśród fantazyjnie wijących się motywów florystycznych wypatrzeć można kobiecą główkę z tajemniczym uśmiechem spoglądającą z góry na przechodniów.

Na dole pierwszej kondygnacji są płaskorzeźby nawiązujące formą do tzw. gorgonejonów. Są to przedstawienia głowy mitycznej Meduzy. Prawdopodobnie w starożytności uznawano, że ochroni ona przed złymi mocami. Przy bramie na elewacji znajduje się także pamiątkowa tablica wspominająca mieszkającego tu przed wojną inżyniera Henryka Mierzejewskiego, założyciela Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich.

bdb, kat

Na zdjęciach w Galerii kamienica przy ul. Niedziałkowskiego, fot, Libre Group

Tags