• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Biletomat nie jest śmietnikiem! MZDiK pokazuje, co wrzucamy do urządzeń

13 września 2017

Dlaczego biletomaty się psują? Ano dlatego – odpowiada Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji – że nie umiemy z nich właściwie korzystać! Jako dowód firma pokazuje, co wrzucamy do automatów. I apeluje: czytajcie instrukcję obsługi!

 

Moneta w szczelinie na kartę

Moneta w szczelinie na kartę

 

– Zdecydowana większość zgłaszanych w ostatnim okresie usterek w funkcjonowaniu radomskich biletomatów była spowodowana niewłaściwym użytkowaniem ich przez klientów. Urządzenia blokują się np. wtedy, gdy próbujemy zapłacić zniszczonymi monetami i banknotami lub wkładamy pieniądze w przeznaczone nie do tego szczeliny – wyjaśnia rzecznik MZDiK Dawid Puton. Zapewnia, że firma na bieżąco monitoruje funkcjonowanie wszystkich biletomatów. – W logach tych urządzeń są zapisywane wszelkie informacje o transakcjach przeprowadzanych przez pasażerów i ewentualnych usterkach. Z tych zapisów wynika jasno, że zdecydowana większość błędów w działaniu urządzeń jest, niestety, spowodowana ich niewłaściwą obsługą – podkreśla rzecznik.

Monety skrzywione lub z mechanicznie uszkodzonym obrzeżem są w stanie zablokować tzw. tor monet wewnątrz biletomatu. – W efekcie tego, do momentu przyjazdu na miejsce naszych techników, kolejni pasażerowie nie mogą zapłacić gotówką, a tylko kartami płatniczymi. To samo dotyczy również bilonu pochodzącego z innych krajów bądź monet okolicznościowych, których waga i wielkość odbiega od standardowych dwu- czy pięciozłotówek – wymienia Puton.

Okazuje się, że często wkładamy monety w niewłaściwe miejsca. – Dzieje się tak mimo że na każdym biletomacie są naklejki informujące o tym, gdzie znajduje się kieszeń do banknotów albo czytnik kart płatniczych. Nierzadko monety wpychane są w szczeliny przeznaczone na banknoty, a nawet do czytników kart płatniczych. Zdarzają się również próby płacenia za bilety banknotami tak zniszczonymi, że powodują one zablokowanie urządzenia. Niektórzy pasażerowie usiłują z kolei zapłacić za bilet przed wybraniem na monitorze jego rodzaju i sposobu płatności. Tymczasem tryb postępowania wyświetla się na ekranie! Niestety, są też przypadki celowego zapychania szczelin, żeby inne osoby nie mogły potem skorzystać z automatów – podaje Dawid Puton.

– Przed skorzystaniem z biletomatu przeczytajcie instrukcję obsługi! – apeluje MZDiK.

kat, bdb

Fot. MZDiK

Tags

Dodaj komentarz