• wiadomości
 • wydarzenia
 • kultura
 • rozrywka

Bogaty program obchodów 42. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76

6 czerwca 2018

Koncerty, piknik historyczny i wydarzenia sportowe będą towarzyszyć obchodom 42. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76. Oficjalne uroczystości odbędą się 25 czerwca, ale wzorem dwóch ostatnich lat poprzedzą je inne wydarzenia.Już w piątek, 22 czerwca na placu Corazziego odbędzie się widowisko muzyczne, podczas którego wystąpią KĘKĘ, Alicetea oraz IRA.

 

 

Na wydarzenia związane z rocznica zaprasza miasto i NSSZ Solidarność Ziemia Radomska

Na wydarzenia związane z rocznicą zaprasza miasto i NSSZ Solidarność Ziemia Radomska

 

– Całym programem chcemy przypominać kolejnym pokoleniom o tym, jak w 1976 roku w Radomiu zaczęła się europejska droga do wolności. Jednocześnie chcemy budować poczucie tożsamości mieszkańców naszego miasta i dumy z bohaterskiej postawy radomskich robotników – mówi prezydent Radosław Witkowski, dziękując jednocześnie za finansowe wsparcie, jakiego udzielił miastu samorząd Województwa Mazowieckiego;  na organizację obchodów przyznał 90 tys. zł. – Gratuluję miastu rozmachu, z jakim organizowane są obchody kolejnych rocznic. Już dwa lata temu miałem poczucie, że Radom został w pewien sposób odczarowany. Jestem przekonany, że i tym razem obchody przebiegną w dobrej atmosferze – podkreśla członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Co w programie?

W sobotę o godz. 18 w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się gala boksu organizowana przez Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76. Wieczorem natomiast, na budynku urzędu miejskiego, będzie można zobaczyć pokaz wideomappingu, czyli animacji upamiętniających wydarzenia Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76.

W niedzielę, 24 czerwca odbędzie się kolejny Półmaraton Radomskiego Czerwca 76. W przeddzień półmaratonu w godz. 10.00 – 11.00 odbędą się biegi dzieci oraz o godz. 12 Bieg Radości – Dumne Warchoły. W niedzielne popołudnie na placu Corazziego odbędzie się piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca”.

– To szczególny moment w czasie całych obchodów. Będzie to bowiem okazja do spotkania z samymi uczestnikami wydarzeń sprzed 42 lat, którzy opowiedzą o przyczynach i przebiegu protestu, a także o represjach jakie ich później spotkały. Będzie też można zobaczyć wiele archiwalnych zdjęć i sprzęt, jaki wówczas przeciwko robotnikom wykorzystywały oddziały Milicji Obywatelskiej i ZOMO – zapowiada dyrektor Kancelarii Prezydent Mateusz Tyczyński. Piknik zakończy koncert z udziałem zespołów Azyl P. i Carpe Diem.

Także w niedzielę Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska” zaprasza na godz. 15.30 do katedry, gdzie odbędzie się koncert „Pamięć i Chwała Bohaterom”. Wystąpią artyści Teatru Wielkiego w Łodzi.

Oficjalne uroczystości z okazji 42. rocznicy Czerwca 76 odbędą się w poniedziałek, 25 czerwca. Głównym ich punktem będzie msza święta, która zostanie odprawiona na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego.

kat, bdb

 

Tags

3 odpowiedzi na “Bogaty program obchodów 42. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76”

 1. Olo pisze:

  Co to jest ‚dala boksu” ?

 2. Olo pisze:

  Ktos nie umie czytac z plakatu czy tez spal na konferencji.O ktorej ten boks ? Bo na plakacie jest 18:00? I nie zawodowy tylko amatorski !

 3. Radomianin pisze:

  Jak dla mnie to niezbyt bogaty program…

Dodaj komentarz