Budowa SOR-u przy szpitalu na Józefowie idzie zgodnie z planem. Będzie kosztować 100 mln zł

14 listopada 2022

Pacjenci i personel medyczny muszą jeszcze trochę poczekać, ale w efekcie będziemy mieli do dyspozycji funkcjonalny i nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jego budowa przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu idzie zgodnie z harmonogramem i ma się zakończyć pod koniec przyszłego roku.

 

fot. MSS Radom

 

Budowa obiektu na Józefowie była długo wyczekiwana, bo warunki, w jakich pracował SOR były bardzo trudne. Ale też plany realizacji budziły wiele emocji.

- Projekt dwukrotnie był zgłaszany do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i dwukrotnie nie znalazł uznania rządzących. Dlatego zdecydowaliśmy, że wybudujemy go sami. Na budowę i wyposażenie SOR-u przeznaczymy w sumie blisko 100 mln zł z  budżetu województwa mazowieckiego. Mamy świadomość, jak ważna jest to inwestycja. Rocznie w placówce przyjmowanych jest ok. 100 tys. pacjentów, a liczba ta z roku na rok zwiększa się – podkreśla wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Jak zaznacza prezes zarządu MSS Bożenna Pacholczak dzięki tym środkom, Radom będzie miał najnowocześniejszy SOR w Polsce. – Potrzeba jego budowy była ogromna, mimo tego że w Radomiu funkcjonują dwa szpitalne oddziały ratunkowe. Liczba pacjentów korzystających z pomocy naszego oddziału stale wzrasta. Samorząd Mazowsza odpowiedział na tę potrzebę i przekazał około 100 mln zł na stworzenie takiego oddziału, który spełni najwyższe standardy zarówno opieki nad pacjentem, jak i sprzętowe. Cieszymy się, że właśnie taki SOR powstaje w naszym szpitalu - mówi prezes MSS.

Podział na obszary

Nowy budynek SOR usprawni pracę lekarzy i pielęgniarek poprzez podział na podstawowe obszary: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć; resuscytacyjno-zabiegowy; wstępnej intensywnej terapii; terapii natychmiastowej; obserwacji; konsultacyjny.

Siedziba SOR będzie parterowa; powstaje za podjazdem dla karetek i będzie połączony z dawnym oddziałem nadziemnym łącznikiem. Pacjenci będą wchodzić bezpośrednio z poziomu terenu. Projekt przewiduje też stworzenie przedsionka dla karetek pogotowia. Komunikację pacjentów (leżących) pomiędzy SOR i resztą oddziałów szpitalnych, zapewni najpierw dźwig łóżkowy, a następnie znajdujący się na poziomie pierwszego piętra nadziemny łącznik.

SOR ze strefami

Ponadto wydzielone zostaną niezależne strefy obsługujące pacjentów w różnym stopniu zagrożenia zdrowia i życia: strefa „czerwona” – przeznaczona dla nagłych i ciężkich przypadków najczęściej dowożonych transportem medycznym. W obrębie tej strefy znajdą się: pomieszczenie segregacji z punktem rejestracji umożliwiającym bezpośrednią obserwację; pomieszczenie resuscytacji oraz sala zabiegowo-operacyjna. Pacjenci, którzy nie będą wymagać natychmiastowej interwencji umieszczani zostaną w sali obserwacyjnej (10 stanowisk, w tym dwa odseparowane); strefa „zielona” – przeznaczona dla pacjentów niebędących w stanie zagrażającym życiu, zgłaszających się do szpitala samodzielnie. Znajdować się będą tu gabinety: konsultacyjne i zabiegowe chirurgiczne, internistyczne, ośmiostanowiskowa sala obserwacyjna oraz dwie izolatki; strefa „żółta” – przeznaczona dla dzieci, w ramach której przewiduje się oddzielne obszary (poczekalnie i gabinety) dla pacjentów z różnym stopniem zagrożenia zdrowia i życia. Przewidziano jedną izolatkę, salę obserwacyjną, osobną poczekalnię dla rodziców.

Dodatkowo wydzielone zostaną dwa gabinety ginekologiczne w bezpośredniej bliskości wspólnej poczekalni (każdy z własnym pomieszczeniem sanitarnym).

bdb, kat

 

Tags