• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Były radny PiS oskarżony był o nakłanianie do przekroczenia uprawnień. Sąd umorzył warunkowo sprawę

21 marca 2019

Sąd Rejonowy w Radomiu przychylił się do wniosku prokuratury i warunkowo umorzył postępowanie przeciwko Karolowi S., byłemu radnemu Prawa i Sprawiedliwości, który był oskarżony o nakłonienie w 2014 roku dyrektora MZDiK do przekazania mu informacji o warunkach przetargu na modernizację oświetlenia ulicznego Radomia. Dane te miały trafić do firmy zainteresowanej zamówieniem.

 

P1140076

 

Śledztwo dotyczące Karola S. – jako jeden z wątków w sprawie nieprawidłowości w jednostkach gminnych w latach 2011-2015 – prowadzi od kilku lat Prokuratura Regionalna (wcześniej Apelacyjna) w Lublinie. Prokuratorzy zarzucili byłemu radnemu PiS, że w zamian za korzyść majątkową pośredniczył w załatwieniu korzystnego dla jednego z oferentów rozstrzygnięcia nieograniczonego przetargu publicznego na modernizację oświetlenia ulicznego o wartości 7 mln zł, ogłoszonego 16 maja 2014 roku. „Zachowanie sprawcy tego czynu miało przybierać postać przekazywania informacji i materiałów mogących mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia postępowania przetargowego” – argumentowała prokuratura. Dokładniej, chodziło o to, że Karol S. nakłonił ówczesnego dyrektora MZDiK, by ten przekazał mu płytę CD ze specyfikacją warunków przetargu na oświetlenie terenu przy ul. Brzóstowskiej i Energetyków (w pobliżu dzisiejszej Castoramy).

– Sąd Rejonowy w Radomiu umorzył warunkowo postępowanie wobec Karola S. na okres próby trzech lat i jednocześnie orzekł wobec niego świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Osobom Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 10 tys. zł oraz zasądził od Karola S. na rzecz skarbu państwa poniesione wydatki – mówi rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza. Sędzia podkreśla, że sąd stwierdził, że zachodzą warunki zarówno formalne, jak i merytoryczne do warunkowego umorzenia postępowania. – Jeżeli w okresie próby oskarżony będzie przestrzegał porządku prawnego, nie popełni innego przestępstwa, zwłaszcza tego samego rodzaju, wówczas sprawa nie będzie podejmowana – tłumaczy sędzia Guza.

Karol S. jest prawnikiem, po tym jak przestał być radnym, nie startował już w wyborach samorządowych. Przez jakiś czas był prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Gołębiów II.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz