• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Ceny wody. Prezydent nie zmienia zdania: to narodowy regulator je zatwierdził

20 lipca 2018

– Wodociągi byłyby niewiarygodne w stosunku do Wód Polskich, gdyby teraz chciały zmieniać taryfę. Chyba, że radni znajdą pieniądze w budżecie i przekażą nam jako dopłaty do cen – zastrzega prezes Wodociągów Miejskich.

Prezes Trzecisa: Bylibyśmy niewiarygodni

Prezes Trzecisa: Bylibyśmy niewiarygodni

 

Prezydent Radosław Witkowski uważa, że dwa tematy: służba zdrowia i ceny wody to tematy polityczne wywołane zbliżającymi się wyborami samorządowymi. A jego zdaniem – te dwa zagadnienia pozostawały przez ostatnie lata poza sferą polityki. – Potrafiliśmy się porozumieć i to przez 13 lat – twierdzi Witkowski. Przypomina, że od 2004 roku Wodociągi Miejskie realizują w Radomiu wielki projekt inwestycyjny na kwotę 770 mln zł, z czego 440 mln zł to pieniądze z UE. – W tej chwili Wodociągi realizują III etap inwestycji: 211 km sieci wodno-kanalizacyjnej do modernizacji za 190 mln zł. Cel jest prosty: w roku 2023 Radom będzie miastem, które będzie miało wodę o najwyższych parametrach – mówi prezydent. Podkreśla, że za rządów Andrzeja Kosztowniaka cena wody wzrosła o 102. proc., podczas gdy przez ostatnie cztery lata ceny zostały podniesione o 25 proc. Radosław Witkowski przypomina, że w ubiegłym roku parlament zmienił prawo, przenosząc kompetencje regulacyjne i zatwierdzające cenę wody z rady miejskiej na państwowe Wody Polskie. –  Wody Polskie, wbrew temu co twierdzili wczoraj na konferencji prasowej ich przedstawiciele, nie regulują cen. W ustawie jest wyraźnie napisane, że zatwierdzają. Co to znaczy zatwierdzają? To znaczy, ze akceptuje, bądź nie i my taką decyzję posiadamy. Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę, która obowiązuje od 5 lipca. Czyli to de facto narodowy operator po zbadaniu wniosku, który złoży Wodociągi, doszedł do wniosku, że ten poziom cen jest właściwy, że te podwyżki nie są drastyczne – tłumaczy prezydent Witkowski. Według niego, skoro Wody Polskie zatwierdziły stawki zaproponowane przez radomskie Wodociągi, to właśnie Wody są odpowiedzialne za nową taryfę.

– Skoro te podwyżki miały być rzekomo tak drastyczne (a o tym mówił choćby przewodniczący rady miejskiej Dariusz Wójcik i szef kluby radnych PiS Marek Szary), to dlaczego narodowy operator te podwyżki zatwierdził, a skoro zatwierdził to znaczy, że poziom tych cen jest akceptowalny, to jest pytanie: o co chodzi radnym rady miejskiej i co chcą nam powiedzieć, publikując takie ostre komunikaty? – docieka prezydent.

Witkowski wyjaśnia, że ewentualna obniżka cen wody i wprowadzenie dopłat dla radomskich Wodociągów jest po stronie rady. – Radni mogą to zrobić w każdej chwili, choćby jutro zwołać sesję rady miejskiej i taki wniosek przegłosować – tłumaczy.

Prezes Wodociągów Miejskich zapewnia, że do wniosku o zatwierdzenie nowej taryfy, jaki złożył w Wodach Polskich nie było większych zastrzeżeń. – Wody Polskie analizowały, sprawdzały. Były uwagi, pytania i wnosiliśmy drobne korekty. Jeżeli obniżano zaproponowane przez nas ceny to o niewiele, np. jedną dziesiątą – twierdzi Leszek Trzeciak. Podwyżka – wyjaśnia – wynika z nakładów poniesionych głównie w oczyszczalni ścieków i modernizacji sieci w mieście, kosztów inflacji (ponad 2 proc. rocznie), energii elektrycznej, amortyzacji. – My do końca realizacji tego projektu zainwestujemy w sieci, w oczyszczalnię, w ujęcia wody ponad 700 mln zł, a w tej kwocie jest udział własny, który pochodzi z amortyzacji. Spłacamy też kredyty z poprzedniego projektu; to rocznie ponad 15 mln spłat. te pieniądze skądś się muszą znaleźć. One pochodzą z amortyzacji, która jest cenotwórcza – podkreśla prezes Trzeciak. Dodaje, że Wodociągi byłyby niewiarygodne w stosunku do Wód Polskich, gdyby teraz chciały zmieniać taryfę. – Chyba, że radni znajdą pieniądze w budżecie i przekażą nam jako dopłaty do cen – zastrzega prezes WM. Ale i tu jest komplikacja, bo należałoby zrobić korektę w zasadach projektu modernizacyjnego, bo  nigdzie nie ma zapisu, że na inwestycje będą pieniądze z budżetu miasta.

Przypomnijmy: od 7 lipca br. cena litr sześć. wody dostarczanej przez Wodociągi Miejskie w Radomiu wynosi 3,91 zł (brutto), za rok wzrośnie do 3,95 zł, a od lipca 2010 wynosić będzie 4,01 zł.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz