Reklama

Czy picie wody z kranu jest zdrowe?

20 października 2022

Według powszechnej, obiegowej opinii, jest szkodliwa: zanieczyszczona, może nawet skażona. Wciąż pokutuje stereotyp, że pić można wodę jedynie po przegotowaniu, a surową – wyłącznie butelkowaną. Badania wykazują, że tylko około 30 proc. ludności pije nieprzegotowaną „kranówkę” bez obaw. Tymczasem, dzięki restrykcyjnym normom i nowoczesnym technologiom oczyszczania, picie wody z kranu jest nie tylko bezpieczne, ale i korzystne finansowo.

 

 

Co zawiera woda z kranu?

Jeszcze stosunkowo niedawno po odkręceniu kranu można było spodziewać się różnych niespodzianek: woda bywała mętna, żółta, zażelaziona, twarda lub intensywnie chlorowana. Obecnie, po gruntownej modernizacji systemów uzdatniania, jakość wody diametralnie zmieniła się na korzyść; niemal 100 proc. gospodarstw włączonych do sieci wodociągowej korzysta z wody zdatnej do bezpośredniego spożycia. Spełnia ona wyśrubowane normy Unii Europejskiej, polskiego Ministerstwa Zdrowia oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Odsetek zanieczyszczeń wynosi zaledwie 0,3 i dotyczy mniejszych miast i wsi. Mieszkańcy dużych ośrodków miejskich w Polsce korzystają z wody najwyższej jakości. W każdym z nich regularnie przeprowadzane jest badanie wody, a jakiekolwiek odchylenia od norm są niezwłocznie regulowane poprzez odpowiednie uzdatnianie.

Skład „kranówki” nie odbiega od składu wody butelkowanej, a często jest nawet bardziej korzystny pod względem zawartości soli mineralnych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że osadzanie się kamienia w czajniku, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie świadczy o niskiej jakości wody, a o zawartości wapnia i magnezu, obecnego także w wodzie butelkowanej. Ponadto w wodzie z kranu znajdują się związki fosforu, sodu, siarki, potasu i miedzi. Zawartość tych związków nie jest taka sama w całej Polsce, może się różnić w zależności od ujęcia i sposobu, w jaki przeprowadza się uzdatnianie wody.

Woda z kranu jest zdrowa

Wbrew obiegowym opiniom, picie wody wprost z kranu nie powoduje ani owrzodzenia żołądka, ani kamicy żółciowej czy te nerkowej. Jednak oficjalne badania w ogóle tego nie potwierdzają. „Kranówka” nie zawiera również dużego stężenia chloru; jest wprawdzie stosowany do odkażania wody, ale w niewyczuwalnych, a co najważniejsze – nieszkodliwych dla organizmu ilościach. 

Pijąc wodę z kranu, przyjmujemy cenne minerały – związki pierwiastków, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Najważniejszy z nich to wapń, niezbędny dla zdrowia układu kostnego i uzębienia, zapobiegający stanom zapalnym i wspomagający pracę serca. Magnez reguluje pracę układu nerwowego, wspiera kondycję fizyczną i redukuje uczucie zmęczenia. Reguluje ponadto poziom elektrolitów w organizmie. Siarka ma dobry wpływ na włosy i skórę, potas i fosfor ułatwiają zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej i zapobiegają skurczom mięśni, miedź jest katalizatorem żelaza w organizmie i wraz z nim umożliwia produkcję erytrocytów. 

Picie „kranówki” ma również aspekt ekologiczny. Wytworzenie jednej plastikowej butelki jednorazowej pochłania ponad 25 litrów wody i emituje 500 gramów dwutlenku węgla do atmosfery. Poza tym wiele butelek wyrzucanych jest na wysypiska, gdzie mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Szacuje się, że każdego roku ląduje na wysypiskach (a także w lasach, zbiornikach wodnych i innych nieprzeznaczonych do tego miejscach) ponad 3,5 mld plastikowych opakowań jednorazowych. Zatem rezygnacja z wody butelkowanej na rzecz tej z kranu jest jak najbardziej wskazana, nawet jeżeli preferujemy gazowaną. Istnieją bowiem urządzenia do domowego nasycania wody dwutlenkiem węgla.

Wreszcie, picie „kranówki” jest korzystne finansowo. Butelka najtańszej wody o pojemności 1,5 litra kosztuje około 2 zł, podczas gdy ta sama ilość wody z kranu to koszt niecałych 2 groszy. Rachunek jest więc prosty.

Uzdatnianie wody – po badaniu

Woda przeznaczona do spożycia musi być uzdatniona, zarówno ta z miejskich wodociągów, jak i ta pochodząca z własnych ujęć w gospodarstwach domowych, zanim zostanie zużyta do celów spożywczych. Uzdatnianie przeprowadza się w zależności od wyników badania, które musi ten proces poprzedzać. Firma granimex.com.pl świadczy kompleksowe usługi badania wody z różnych ujęć i za pomocą różnych metod, a także instaluje odpowiednią stację uzdatniania, w zależności od wyników tych badań. Usługi świadczone są zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla instytucji.

Materiał partnera

Tags