Reklama

Czy wodą można rozpalić ognisko? Uniwersytet wznawia zajęcia dla dzieci

4 lutego 2021

Dlaczego ciasto rośnie?, Czy wodą można rozpalić ognisko?, Czy z cukru można zrobić lustro? – odpowiedzi m.in. na takie pytania szukają najmłodsi „studenci” Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.  Po krótkiej przerwie spowodowanej pandemią radomska uczelnia wznawia zajęcia dla dzieci.

 

 

To realizacja projektu  „Uniwersytet dzieciom”, współfinansowanego ze funduszy Unii Europejskiej. - 6 lutego w godzinach od 9 do 12, w budynku wydziału inżynierii chemicznej i towaroznawstwa odbędą się zajęcia pt: „Ciekawostki ze świata chemii”. Jest to cykl krótkich pogadanek dla młodszych dzieci, ale przede wszystkim spotkania prowadzone są w prawdziwym laboratorium - informuje prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik UTH. Jak zapewnia, interesujące eksperymenty prowadzone w formie pokazów oraz wspólnej zabawy zachęcą młodych studentów do twórczego myślenia, uważnej obserwacji, wysnuwania wniosków oraz zachwycenia się fascynującym światem chemii. - Dzieci poznają zasady bezpiecznej pracy w laboratorium oraz zrozumieją konieczność ich przestrzegania. Młodzi naukowcy będą mieli okazję do współdziałania przy różnych czynnościach laboratoryjnych
a także do samodzielnego wykonywania prostych ćwiczeń - wymienia rzecznik.

Młodzi słuchacze spróbują wspólnie poszukać odpowiedzi na wiele pytań, m.in. dlaczego ciasto rośnie? Czy wodą można rozpalić ognisko? Czy z cukru można zrobić lustro? Jak wydobyć chlorofil z liści pietruszki? Jak zasadzić podwodny ogród? Czy można wywołać erupcję chemicznego wulkanu? Jak hodować chemicznego kameleona? Co to są i do czego służą hydrożele?

Głównym celem zajęć jest pogłębianie zainteresowania chemią, doskonalenie umiejętności wnikliwej obserwacji przebiegu doświadczeń, nabycie umiejętności manualnych, zdolności do problemowego podchodzenia do obserwowanych zjawisk, nauka poszukiwania związków pomiędzy eksperymentem laboratoryjnym a analogicznymi zjawiskami występującymi w świecie rzeczywistym (w środowisku naturalnym, w chemii spożywczej, chemii kosmetyków, leków itp.).

kat, bdb

Fot. Materiały prasowe/UTH Radom

Tags