• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Danuta Dolecka gra od 40 lat. Teatr Powszechny zaprasza na benefis aktorki

10 września 2020

„Niegłupia, niebrzydka, niebiedna – 40 lat pracy artystycznej Danuty Doleckiej” to tytuł benefisu aktorki, na który zaprasza Teatr Powszechny. Premiera spektaklu w piątek, 11 września, o godz.19 na scenie kameralnej. Przedstawienie będzie grane także w sobotę, 12 września i w niedzielę, 13 września.

 

Danuta Dolecka gra na radomskiej scenie od 38 lat

 

Scenariusz spektaklu: Danuta Dolecka, Jarosław Rabenda, reżyseria: Jarosław Rabenda, scenografia: Bożena Kostrzewska, światła: Tomasz Świątkowski, opracowanie muzyczne i akompaniament: Grzegorz Molenda.

- ... Od Ajschylosa i Szekspira do Mrożka. Od Kochanowskiego i Moliera do Iredyńskiego. Nie ma takiego repertuaru, którego nie potrafi zagrać. Zabawna w komediach i wzruszająca w dramatach – zapewniają w "Powszechnym".

Po ukończeniu wrocławskiej PWST i dwóch sezonach w Tarnowie, 38 lat temu wybrała Radom. I tak już zostało. Jeśli istniałby wzorzec ideału aktorki w Sevres, nazywałby się "Dolecka". Zawsze pierwsza na próbach, zawsze pierwsza z opanowanym tekstem, zawsze punktualna sumienna i perfekcyjnie przygotowana.

Grała u Zygmunta Wojdana, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Bończaka, Wojciecha Kępczyńskiego i Waldemara Zawodzińskiego. Kreacje aktorskie tworzyła też pod reżyserską opieką Adama Hanuszkiewicza, Wowo Bielickiego, Emiliana Kamińskiego, Zbigniewa Brzozy, Jana Bratkowskiego, Janusza Wiśniewskiego, Macieja Wojtyszki, Kingi Dębskiej, Krzysztofa Warlikowskiego. Stworzyła niezapomniane role w 130 spektaklach – nikt inny w historii radomskiego teatru nie może pochwalić się takim dorobkiem.

-  Grey miał tylko 50 twarzy… Marność! Danka zaprezentuje ich sto. Bawi do łez w monologach satyrycznych i piosenkach kabaretowych. Wzrusza do łez w tekstach ze sztuk dramatycznych i piosenkach aktorskich. Tak, czy owak – chusteczki będą potrzebne. Zachwyca dojrzałością i smakiem we fragmentach kreacji aktorskich z Gombrowicza czy Wyrypajewa. Zapiera dech interpretacją autoironicznych tekstów Klubu Kobiet Zaciskających Zęby. A wszystko w czarodziejskiej scenografii Bożeny Kostrzewskiej i z muzyką na żywo - zachęca reżyser benefisu Jarosław Rabenda.

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *