• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Dokumenty Armii Krajowej okręgu Radom trafiły do Instytutu Pamięci Narodowej

20 października 2017

Bezcenne dokumenty dotyczące działalności Armii Krajowej na terenie Radomia i Kozienic w latach 1942-1944 trafiły do zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. To 370 kart zawierających m.in. opisy walk, rozkazy i prośby o zatwierdzenie wyroków śmierci.

 

Dokumenty przekazała Maria Krzyszkowska

Dokumenty przekazała Maria Krzeszowska

 

Materiały archiwalne do radomskiej delegatury IPN przekazała radomianka Maria Krzeszowska. – W tym roku porządkowałam po mojej zmarłej siedem lat temu mamie, Jadwidze Rattter,  rzeczy i te dokumenty wpadły mi w ręce. Mama była łączniczką Armii Krajowej. Dokumenty te przekazała jej osoba, która nie wiedziała co z tym zrobić. To była żona jednego z dowódców AK. Na szczęście poznałam się, że jest to coś wartościowego – opowiada Maria Krzeszowska. Przyznaje, że gdy czytała niektóre zapisy,  była zszokowana. – Włos mi się na głowie jeżył. Są to oryginały, pisane odręcznie rozkazy, meldunki, regulaminy i różne zestawienia. Są też np. prośby o zatwierdzenie wyroków śmierci, a także zestawienia majątku AK okręgu radomskiego – wymienia Maria Krzeszowska. Dla niej najważniejsze jest to, żę będą służyły wyjaśnianiu prawdziwej historii.

Zdaniem dr Krzysztofa Busse, historyka w IPN, materiały przekazane przez państwa Krzeszowskich zostały zgromadzone w kancelarii Inspektoratu Radom Armii Krajowej obejmującego Radom i Kozienice. – Mamy m.in. dokument dotyczący organizacji władz polskiego państwa podziemnego w czasie powstania ogólnonarodowego  – z 1943 roku. Następny dokument z tego samego roku to instrukcja o wzajemnych relacjach pomiędzy Armią Krajową a Szarymi Szeregami. Inny dokument mógłby być podstawą do nakręcenia filmu szpiegowskiego. Jest to bowiem tabela kryptonimów, która umożliwiała odszyfrowanie wiadomości. Są przepisy bezpieczeństwa dla łączności konspiracyjnej, wnioski o awans dla oficerów – opowiada historyk dr Busse.

Kolejną grupą dokumentów są te, dotyczące mobilizacji w ramach akcji „Burza” i „Zemsta”. – Ta druga akcja polegała – mówiąc w dużym uproszczeniu – na pomocy, z jaką oddziały radomskiej AK miały przyjść powstańczej Warszawie. Mamy rozkaz wymarszu żołnierzy na stolicę – mówi historyk z IPN.

Tego rodzaju dokumentów w zbiorze radomskiego IPN jeszcze nie było. – Te są jedyne z tego okresu. Będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zostały w ten sposób zgromadzone, a potem je opiszemy i być może opublikujemy – zapowiada Danuta Pawlik, naczelnik Delegatury IPN w Radomiu.

bdb, kat

Tags

Dodaj komentarz