• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Elektrycznymi autobusami pojedziemy za rok. Za ponad 30 mln zł dostarczy je Solaris

18 maja 2019

Za rok na ulice Radomia wyjedzie dziesięć elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej. Dostarczy je firma Solaris Bus & Coach. Umowę na dostarczenie nowych pojazdów wraz z ładowarkami podpisali prezydent Radomia Radosław Witkowski i dyrektor producenta Krzysztof Musiał.

 

Umowa podpisana

Umowa podpisana (Fot. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

– To bardzo ważny element projektu multimodalnego współfinansowanego z funduszy unijnych. Ten zakup wpisuje się w proces tworzenia Strefy Wygodnego Ruchu. To projekt, który ma równoważyć potrzeby kierowców, rowerzystów, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej, a nowe elektryczne autobusy to wygoda, jak i również mniejszy hałas i mniejsze zanieczyszczenie powietrza – podkreślał podpisując umowę prezydent Radosław Witkowski.

Jak już pisaliśmy, oferta firmy Solaris była jedyną, jaka wpłynęła na ogłoszony przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji przetarg. Za 10 elektrycznych autobusów wraz z całą infrastrukturą ładującą miasto zapłaci prawie 32 mln zł. Jednocześnie dostawca zaproponował udzielenie trzyletniej gwarancji. – Są to 12-metrowe autobusy z napędem elektrycznym, wyposażone we wszystkie niezbędne rozwiązania zapewniające pasażerom bezpieczeństwo i wygodę. Oprócz tego dostarczymy dwie pantografowe ładowarki, które zostaną zamontowane na pętlach autobusowych oraz ładowarki umożliwiające ładowanie akumulatorów w zajezdni – wyjaśnia Krzysztof Musiał.

Autobusy Solaris Urbino 12e będą umożliwiały podróż około 70 pasażerom, w tym przynajmniej 25 na miejscach siedzących. – Pojazdy będą wyposażone w elementy Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, monitoring, ładowarki USB, tzw. ciepły przycisk, a kasowniki nie będą już miały przycisków, lecz ekrany dotykowe – wylicza wiceprezydent Konrad Frysztak.

Drugą częścią zamówienia są ładowarki. Miasto zakupiło 10 ładowarek zajezdniowych oraz dwie pantografowe, które zostaną ustawione na pętlach na Południu oraz na Gołębiowie I. Czas ładowania autobusu na pętli to około 10 minut. Pojazd nie będzie oczywiście naładowany w pełni, ale pozwoli to na przejechanie 80 km, zatem kolejne ładowanie odbędzie się po trzech lub czterech kursach. Całkowity czas ładowania w zajezdni to około sześć godzin.

Zgodnie z umową, elektryczne autobusy powinny się pojawić na radomskich ulicach za 12 miesięcy.

kat

Źródło: UM Radom

Tags

Dodaj komentarz