• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Gombrowicz(a) rzeczy. Nocnik i wanna oraz koncert we Wsoli

1 lutego 2019

Od niedzieli, 3 lutego, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli można będzie poczytać… w wannie. Placówka zaprasza o godz. 16.30 na otwarcie rozszerzonej i zmienionej ekspozycji. Wernisażowi będzie towarzyszył koncert „Piazzolla elektro tango” w wykonaniu SawarS Tango Project.

 

foto Maciej Bociański_ML (3)

 

Wśród nowych eksponatów jest m.in… nocnik (przewrotnie milczące uzupełnienie gombrowiczowskiego „Dziennika”).  Emaliowane naczynie specjalnego przeznaczenia Witold Gombrowicz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. Na nocniku znajdują się ilustracje wykonane przez Janusza Eichlera nawiązujące do książek Gombrowicza. Jak relacjonuje Pau Freixa Terradas, Gombrowiczolog z Barcelony, który dla wsolskiego Muzeum pozyskał ten eksponat, według rodziców Adriana Russovicha nocnik nigdy nie był używany. Pau Freixa Terradas będzie tego dnia gościem Muzeum i opowie o szczegółach spotkania z Russovichami.

Drugi przedmiot pochodzi z Europy. To wanna z Villi Alexandrine w Vence na południu Francji, gdzie ostatnie pięć lat życia spędził autor „Ferdydurke” z Ritą Gombrowicz. Obecnie w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów we Francji znajduje się przestrzeń muzealna poświęcona pisarzowi, a wanna nie zmieściła się w urządzonej tam ekspozycji. Dzięki temu ten wyjątkowy eksponat trafił do Wsoli.

Nowa przestrzeń ekspozycyjna będzie jednocześnie służyła jako czytelnia, w której będzie można przypomnieć sobie (lub poznać) twórczość pisarza. Przy okazji muzeum zachęca do lektury… w wannie.

Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszył koncert „Piazzolla electro tango” w wykonaniu SawarS Tango Project. W skład zespołu wchodzą jedni z najlepszych polskich muzyków – soliści/ kameraliści, laureaci wielu nagród na konkursach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Ich dotychczasowe różnorodne doświadczenia muzyczne znalazły wspólny grunt w muzyce Astora Piazzolli, łączącej w sobie tango tradycyjne z elementami muzyki współczesnej i jazzu. Ale muzycy SawarS Tango Project idą krok dalej i wzbogacają muzykę argentyńskiego kompozytora o elektronikę, otwierając tym samym tango na improwizację nowego typu. Na koncert we Wsoli przygotowują niespodziankę – muzyczną aranżację w duchu Gombrowicza i z wykorzystaniem jego głosu.

Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli autobusem, który odjedzie z przystanku Chrobrego/ Czysta (kierunek Michałów) o godz. 15.30. Powrót po wydarzeniu, około godz. 18.15.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Fot. Materiały prasowe/Maciej Bociański

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz