• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Orońsku. Wystąpią znakomici artyści

19 czerwca 2019

Od piątku, 21 czerwca, przez trzy kolejne dni w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku trwać będzie I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Muzyka w przestrzeni. Polska muzyka w muzyce świata”. Podczas festiwalu będziemy mogli wysłuchać koncertów muzycznych w wykonaniu młodych,wybitnych polskich pianistów, obejrzeć spektakl teatralny, uczestniczyć w ciekawych spotkaniach.

 

 

Przestrzeń pałacowo-parkowa idealnie wpisuje się w możliwość odbioru utworów przez publiczność (fot. Jan Gaworski)

Przestrzeń pałacowo-parkowa idealnie wpisuje się w możliwość odbioru utworów przez publiczność (fot. Jan Gaworski)

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli m.in. wirtuoz fortepianu Janusz Olejniczak oraz prof. Jerzy Bralczyk językoznawca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Festiwal Muzyczny „Muzyka w przestrzeni. Polska muzyka w muzyce świata” jest wydarzeniem kulturalnym popularyzującym i prezentującym dzieła polskich kompozytorów, obecnych w wielu salach koncertowych polskich i światowych poczynając od wieku XIX, aż po współczesność. Przestrzeń pałacowo-parkowa, którą oferuje zwiedzającym Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, idealnie wpisuje się w możliwość odbioru utworów przez publiczność, która nie bywa obecna w salach koncertowych i nie ma możliwości obcowania „na żywo” z uniwersalną dziedziną sztuki jaką jest muzyka.

Podczas festiwalu będziemy mogli podziwiać koncerty muzyczne w wykonaniu polskich pianistów. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjął Janusz Olejniczak, laureat VI nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Znakomity wirtuoz fortepianu występuje w salach koncertowych niemal całego świata; uczestniczył również w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Wiele nagrań, z jego udziałem, jest rejestrowane i dystrybuowane przez firmy fonograficzne i stacje telewizyjne na świecie i w Polsce. Pracuje również jako pedagog na Wydziale II Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Pośród wykonawców, zaproszonych do pierwszej edycji festiwalu są młodzi muzycy, głównie pianiści :

– Krzysztof Książek – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, półfinalista XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, zdobywca nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureat III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na Instrumentach Historycznych w 2018 roku w Warszawie. Uczestnik festiwali, m.in. „Chopin i jego Europa. Koncertował w USA, RPA, Japonii i Europie. W 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.

– Marek Bracha – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, ukończył również studia Masters of Music w Royal College Music w Londynie w klasie Kevina Kenner’a, jak również – studia podyplomowe. Współpracował z orkiestrami filharmonii w Polsce. Uczestnik wielu festiwali muzycznych w kraju i za granicą. Koncertuje w Polsce, jak również w Europie i na świecie.

– Kamil Pacholec – student Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestnik i laureat krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Grand Prix XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Gorlitz, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Cesara Francka w Kraainem/Brukseli, 47. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Katowicach. Koncertuje wraz z orkiestrami symfonicznymi. Bierze udział w kursach mistrzowskich prowadzony przez wybitnych pedagogów Andrzeja Jasińskiego, Katarzynę Popową-Zydroń, Ewę Pobłocką, Phillip’ea Raskina i innych.

– Aleksandra Świgut (fortepian) pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Doktorantka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczestniczka kursów mistrzowskich prowadzonych przez R. Levina. M. Mosia, M. Grzybowskiego, M. Bilsona i Ch. Schornsheim. Brała udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, nagradzana na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettingen, Konkursie Pianistycznym w Nowym Orleanie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede,47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Koncertuje z orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, Holandii i in.

Krystyna Wiśniewska– studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, wiolonczelistka, koncertująca w Polsce wraz z Aleksandrą Świgut.

Występy muzyków odbędą się w Pałacu Józefa Brandta.

Podczas festiwalu zostanie zaprezentowany spektakl teatralny, w wykonaniu Anny Seniuk i Kwartetu Polonika: Paulina Kusa (I skrzypce), Anna Szalińska- Zazięblo (II skrzypce), Magdalena Małecka-Wippich (altówka), Olga Łosakiewicz -Marcyniak (wiolonczela) pt. „Wieczór w Teatrze Wielkim”. Tytułowy poemat Stanisława Balińskiego powstał w 1943 r., a opublikowany został w 1945 r. w Londynie , w cyklu „Trzy poematy o Warszawie”. Teatralne kulisy, losy wielkich śpiewaków, publiczność i zachwyt nad sztuką są treścią utworu. Sentymentalna podróż do lat minionych i miejsc nieodległych w pamięci, a przecież – nieosiągalnych – dla polskich emigrantów tęskniących do ojczyzny pod każdą szerokością geograficzną, których udział w II wojnie światowej w kraju i na świecie sprawiły, iż z powodu podległości PRL rządowi sowieckiemu nie mogli powrócić do ojczyzny.

Zaplanowane zostały również pokazy filmów dokumentalnych prezentujących sylwetki wybitnych polskich kompozytorów i muzyków: „Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy” (reż. Wiesław Dąbrowski), „Maksymiuk. Koncert na dwoje” (reż. Tomasz Drozdowicz).

Gościem festiwalu będzie prof. Jerzy Bralczyk, znakomity językoznawcai luminarz polskiej kultury.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

kat

Tags

Dodaj komentarz