Jak działa strefa?
Wystarczy krótki spacer po centrum miasta, by przekonać się, jak łatwo zaparkować dziś samochód na ul. Żeromskiego, Placu Konstytucji, Piłsudskiego i innych ulicach objętych strefą. Ale być może jest to także efekt poświątecznych dni, ruch w Radomiu jest mniejszy niż zwykle. Jednak w większości aut za szybą na próżno by szukać biletu parkingowego. - Tak, wiem że obowiązuje strefa, ale zatrzymałem się tylko na chwilę po drugiej stronie ulicy - tłumaczy się jeden z kierowców. - Widzę, że dziś chyba jeszcze podchodzą ulgowo...
- Strefa? Nic mi o tym nie wiadomo - zapewnia pani Agnieszka, która wsiada na ul. Żeromskiego do auta z lubelską rejestracją. - Nigdzie wcześniej nie zauważyłam żadnych tablic informacyjnych. Tak, dopiero teraz widzę parkometr. Czyli co, powinnam zapłacić?
Na ul. Curie Skłodowskiej spotykamy pracownika strefy. Spisuje numery rejestracyjne samochodów, gdzie nie ma biletu parkingowego. Po co? Przecież w pierwszych dniach kierowcy mają być traktowani ulgowo? - Ale ja tylko zapisuję, nie wystawiam żadnych poleceń zapłaty - wyjaśnia. Nie bardzo wie, czemu ma to służyć. - Na Żeromskiego więcej kierowców kupiło bilety, tutaj - prawie żaden - dodaje.
Urwanie głowy mają od rana pracownice biura strefy przy ul. Traugutta 27/3 (wejście od podwórka). Najwięcej jest mieszkańców rejonu, gdzie obowiązuje strefa; mogą oni wykupić na jeden samochód miesięczny abonament za 30 zł. Pozostali zainteresowani - "kopertę" za 500 zł miesięcznie, ale muszą zapłacić od razu za trzy miesiące. - Właśnie brak innych możliwości najbardziej denerwuje ludzi - podkreśla kierowniczka biura Anna Ślęzak. - Nie rozumieją, że obowiązuje nas uchwała Rady Miejskiej, która nie daje żadnych innych możliwości, stosowania ulg itp. Dlatego od razu decydują się tylko niektórzy, inni jeszcze się zastanawiają. Jednak widać, że wiele osób w ogóle nie jest zorientowanych na czym ta strefa ma polegać.
Telefon do biura - (0 48) 363 30 40, czynne od poniedziałku do piatku w godz.8-17.
Zobacz też: "Parkometry czekaja w strefie"