Jak się powstrzymać przed wyciskaniem pryszczy?

22 kwietnia 2021

Wyciskanie pryszczy i wągrów na nosie to niestety dość często spotykana praktyka nie tylko u osób, które na co dzień zmagają się z trądzikiem, ale także tych, które zazwyczaj nie mają poważniejszych problemów skórnych. To zjawisko zazwyczaj pozwala sądzić, że w ten sposób wypryski szybciej się zagoją i znikną, dzięki czemu nie będziemy musieli ich zakrywać. Takiemu nawykowi należy jednak jak najszybciej powiedzieć stanowcze „nie”. Jak to zrobić?

 

 

 

Dlaczego wyciskanie pryszczy nie jest zdrowe dla naszej cery?

W wielu przypadkach, kiedy na naszej skórze pojawia się jakiś wyprysk, jest on bolesny w dotyku i na dodatek wypełniony białawą wydzieliną. Tego typu grudek i krostek trudno się pozbyć – wiążą się z dużym dyskomfortem fizycznym i psychicznym, ponieważ są doskonale widoczne i niejednokrotnie zwracają uwagę otoczenia. Właśnie przez to tak często decydujemy się na wyciskanie pryszczy. Daje nam ono ulgę i złudne wrażenie, że skoro wykwit jest dzięki temu mniejszy, to znaczy, że przyspieszymy jego gojenie.

W rzeczywistości jednak, decydując się na takie rozwiązanie, uszkadzamy już i tak naruszony naskórek. Może to prowadzić do pogłębienia się stanu zapalnego. Na skutek tego pryszcz bardzo szybko może się pojawić ponownie w tym samym miejscu. Na dodatek przyczyniamy się w ten sposób do rozsiewania bakterii na pozostałe obszary twarzy. Dostają się one pod nasze paznokcie i przez to wędrują po dalszych zakamarkach skóry. Nawet prawidłowa higiena może nie pomóc. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wągry na nosie i inne wypryski, których pozbywamy się tą metodą, mogą po sobie pozostawić nieestetyczne blizny i przebarwienia, które trudno będzie usunąć.

Co zrobić, by powstrzymać nawyk wyciskania pryszczy?

Przede wszystkim warto jak najszybciej rozpocząć leczenie, jeśli zmagamy się z trądzikiem. Wówczas zminimalizujemy powstawanie kolejnych niedoskonałości i sprawimy, że cera będzie wyglądała zdrowo. W tym celu najlepiej udać się do zaufanego dermatologa, który oceni powstałe zmiany skórne i zaproponuje odpowiednie leki, a do tego doradzi, co zrobić, by jak najlepiej zatroszczyć się o skórę.

Samodzielnie zaś powinniśmy zadbać o odpowiednią pielęgnację, w tym oczywiście o oczyszczanie, ponieważ to m.in. nadmiar sebum i zalegające zanieczyszczenia są odpowiedzialne za powstawanie wyprysków czy wągrów na nosie. Pamiętajmy więc o tym, by rano i wieczorem dokładnie umyć i osuszyć twarz, a później nałożyć na nią krem nawilżający, dopasowany do potrzeb naszej cery. Na dzień z pewnością sprawdzi nam się działanie matujące, z kolei produkt na noc może być nieco bardziej treściwy i odżywczy.

Jeśli dostrzegamy nowe pryszcze, warto dać sobie chwilę na oddech i zastanowić się, czy na pewno chcemy ryzykować dalszym rozprzestrzenianiem się bakterii na rzecz chwilowego pozbycia się problemu. Wyprysk można potraktować maścią cynkową, co ukoi stan zapalny i przyspieszy gojenie. W powstrzymaniu się od wyciskania może nam też pomóc... makijaż. Wiedząc, że mamy na twarzy podkład oraz puder, łatwiej będzie nam zrezygnować z wyciskania.

Tags