Jazz słowacki i mazowiecki

4 grudnia 2007
Miłośnicy i sympatycy jazzu będą mieli okazję wysłuchać dwóch koncertów, w których zaprezentują się m.in: Artur Lesicki Trio, Pacora Trio ze Słowacji i grupa Soundcheck. Artyści przyjadą na I Mazowieckie Spotaknia z Jazzem, które jutro rozpoczną się w Radomiu. Impreza rozpoczyna się jutro

Impreza odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury i Informacji Międzynarodowej. Pierwszego dnia o godz. 18 wystąpi Maciej Sikała, saksofonista tenorowy i sopranowy, laureat wielu prestiżowych nagród. - Obecnie współpracuje m.in: z Kwartetem Wojciecha Niedzieli, Kwartetem Wojciecha Dutkiewicza. U nas wystąpi z gitarzystą basowym i kontrabasistą Piotrem Lemańczykiem i Tomaszem Sowińskim na perkusji. Na program Tria składają się kompozycje lidera oraz standardy jazzowe - informuje dyrektor MCKiM Anna Mańczyńska.

Również 5 grudnia wystąpi Pacora Trio ze Słowacji. W Polsce zagrają tylko dwa koncerty, w tym jeden w Radomiu. To wspólny projekt muzyków łączący jazz, folk i muzykę poważną. W repertuarze grupy poza standardami jazzowymi w ich aranżacji znajdują się kompozycje własne, wywodzące się z muzyki folkowej Słowacji i Mołdawii.

6 grudnia radomskiej publiczności zaprezentują się Artur Lesicki Trio oraz grupa Soundcheck.
Artur Lesicki to jeden z czołowych polskich gitarzystów jazzowych. Zagra wspólnie z basistą Tomaszem Grabowym oraz perkusistą Sebastianem Frankiewiczem. - Propozycja muzyczna zespołu to szeroko rozumiany tzw. contemporary jazz, czyli muzyka oparta na jazzowej improwizacji, poddająca się wpływom innych gatunków - wyjaśnia Mańczyńska.

Soundcheck powstał w 2002 roku. Ich program to przede wszystkim kompozycje Macieja Kocina Kocińskiego – lidera zespołu. - Muzycy to indywidualności, które złączyła pasja tworzenia, grania, poszukiwania różnych form muzycznej wypowiedzi. Koncert będzie promował najnowszą płytę zespołu - dodaje dyr. Mańczyńska.

Organizatorem imprezy jest Polsko-Slowackie Towarzystwo Przyjaźni i Dobrego Sąsiedztwa, MCKiIM w Radomiu i agencja bcd Records. Patronat objął marszałek województwa mazowieckiego. Projekt współfinansowany jest przez samarząd Mazowsza. Bilety w cenie 20 zł. za jeden dzień.