• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kolejne „Retrospotkanie”, czyli Radom oczami Wojciecha Kalinowskiego

7 stycznia 2018

 

Prace konserwatorskie przy baszcie w 1967 r. Fot. W.Kalinowski

 

Tym razem zobaczymy „Radom oczami Wojciecha Kalinowskiego”, czyli zaprezentujemy widoki miasta utrwalone na kliszach fotograficznych wybitnego architekta urbanisty. Prof. Wojciech Kalinowski (1919-1992) z Radomiem był związany przez wiele lat. Tu mieszkał, prowadził badania i publikował liczne artykuły naukowe. To on unikalny układ przestrzenny Radomia wprowadził na karty podręczników urbanistyki. Bogatą fototekę prof. Kalinowskiego posiada Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Składa się na nią ok. 10 tys. klisz i slajdów ukazujących zabytki architektury Polski i świata oraz blisko tysiąc fotografii Radomia, wykonanych w latach 1953-1975. Zdjęcia Kalinowskiego są niezwykłym dokumentem szybko zmieniającego się wyglądu miasta lat powojennych. Najciekawsze z nich zaprezentuje i omówi Piotr Rogólski – pracownik muzeum, uczeń profesora.

Ponadto podczas spotkania społeczność „Restrospekcji” zaprezentuje pięć najbardziej niesamowitych i mało znanych ciekawostek o Radomiu. Nie zabraknie także prezentacji prywatnych fotografii i dokumentów samych radomian.

Wszystkich, którzy chcieliby zaprezentować swoje rodzinne zbiory, organizatorzy zapraszają do Resursy. Zdjęcia i dokumenty zostaną zeskanowane i pokazane szerszej publiczności podczas kolejnego „Retrospotkania”.

Na koniec wyświetlony zostanie kolejny film dokumentalny z bogatego dorobku Resursy. Będzie to powstały w ramach cyklu „Radomskie Portrety” obraz „Odkrywca Radomia. Wspomnienie o profesorze Wojciechu Kalinowskim”.

Początek o godz. 18 w Sali Kameralnej Resursy Obywatelskiej. Wstęp wolny.

kat

Fot. Materiały prasowe (Resursa)

Tags

Dodaj komentarz