• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koncert Radomskiej Kameralnej: Jazz na karnawał

15 stycznia 2019

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 19 stycznia, o godz. 18 na koncert „JAZZowy karnawał”. W wykonaniu Grzecha Piotrowskiego (saksofon), Tria jazzowego i ROK usłyszymy „Six Seasons” Grzecha Piotrowskiego.

 

ROK2

 

„W tym „dźwięko-obrazie” usłyszysz Polskę, od morza do Tatr” – tak o swojej kompozycji „Six Seasons” mówi Grzech Piotrowski. Utwór inspirowany muzyką końca XIX wieku to „pastelowa” kompozycja z improwizacjami na saksofon i fortepian.

„Six Seasons” powstawał przez lata. Składa się z sześciu części : Przedwiośnie, Wiosna, Lato, Jesień, Przedzimie, Zima, stąd tytuł. „Lato” pojawiło się w 2001 roku na płycie Alchemik „Sfera Szeptów” pod tytułem „Kochanek”. Wiele lat później skomponowany został w Toskanii utwór „Lucciole in Vinci” (teraz „Przedwiośnie”) wykonany po raz pierwszy z World Orchestra podczas Solidarity of Arts w 2011. W roku 2014 Andrzej Furman zamówił utwór na uroczyste otwarcie Hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach. To było pierwsze prywatne zlecenie kompozytorskie. W starych murach hotelu rozgrywała się przed laty akcja filmu „Ziemia obiecana”. Przeglądając historię fabryki Piotrowski postanowił ubrać kompozycję w wiosenne barwy i tak powstała „Wiosna”. Później natknął się na wiersz Jana Twardowskiego „Jest w Polsce sześć pór roku”, który przesądził o powstaniu „Jesieni”, „Przedzimia” i „Zimy” (2014/2015).

Grzech Piotrowski to kompozytor, saksofonista, producent muzyczny i aranżer. Artysta balansujący na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, otwartej improwizacji. Twórca słynnej World Orchestra, właściciel Alchemik Records oraz sieci koncertowej Jazz in Poland. Zdobywca  Grand Prix na Hoeilaart Jazz Festival w Belgii, Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie oraz pierwszych miejsc na festiwalach “Jazz Nad Odrą”, “Pomorska Jesień Jazzowa”, “Jazz Juniors”.

Podczas koncertu na ręce władz Radomia zostanie przekazany symboliczny klucz „Stolicy Kultury Mazowsza”.  Ten tytuł przyznał miastu Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Fot. ROK

Tags

Dodaj komentarz