• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Włoski muzyk zagra na rogu… alpejskim

12 marca 2019

Kolejny niezwykły koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który pokaże nam inne oblicze muzyki klasycznej, odbędzie się w sobotę, 16 marca, o godz.18. Na rogu alpejskim zagra Carlo Torlontano, a ROK poprowadzi Stanislav Ushev.

 

image001

 

W programie: Leopold Mozart Sinfonia Pastorella na róg alpejski i orkiestrę smyczkową G-dur, Anton Zimmermann Sinfonia „Pastoritia” na róg alpejski i orkiestrę smyczkową G-dur, Wolfgang Amadeusz Mozart Divertimento F-dur KV 138; J.Suk – Serenada na smyczki op. 6.

Nietuzinkowy artysta z Włoch Carlo Torlontano wystąpi w Radomiu po raz pierwszy. Zagra na niemniej ciekawym instrumencie – rogu alpejskim. Alphorn, należący do rodziny rogów, to instrument znacznej długości (3,5 – 4 m), który składa się z 2 – 3 części i wykonany jest z drewna jodłowego. Nie posiada żadnych klap ani otworów, dlatego uzyskuje się na nim jedynie dźwięki naturalnego szeregu alikwotów. Potęga brzmienia powoduje, że jest słyszalny w odległości dochodzącej nawet do 10 km.

Carlo Torlontano od lat stara się wprowadzić do sal koncertowych instrument znany dotąd głównie z przekazywania sygnałów przez pasterzy w alpejskich dolinach. Włoch jest artystą wszechstronnie uzdolnionym, koncertującym także na rogu i jego odmianie barokowej. Solista gościł na całym świecie, koncertując z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi w Azji, Australii, Europie i Ameryce Północnej. Ma na swoim koncie wiele płyt, m.in. z udziałem Marthy Argerich nagrał Andante i Wariacje Schumana na dwa fortepiany, dwie wiolonczele i róg. Jest profesorem na Music University w Salerno oraz dyrektorem artystycznym „Domenico Ceccarossi” International Horn Competition.

Podczas tego wyjątkowego koncertu Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi utalentowany dyrygent Stanislav Ushev.

Fot. Materiały prasowe/ROK

Tags

Dodaj komentarz