• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koncerty w muszli parkowej. Radomska Orkiestra Kameralna w letnim repertuarze

7 lipca 2019

Mimo sezonu urlopowego i wakacji Radomska Orkiestra Kameralna nie próżnuje. Wczoraj zagrała swój pierwszy zagraniczny koncert u naszych czeskich sąsiadów w Policy nad Metują, a w niedzielę pierwszy raz w tym roku wystąpiła w muszli w parku Kościuszki.

 

ROK w parku

 

Występ na Letnim Festiwalu Muzycznym „Za poklady Broumovska” (Skarby Ziemi Broumovskiej) w Policy nad Metują był możliwy dzięki współpracy z wrocławską orkiestrą Intercamerata. Festiwal każdego roku przyciąga publiczność swoimi wyjątkowymi koncertami, które odbywają się z udziałem znakomitych czeskich i zagranicznych artystów, w unikatowej atmosferze kościołów barokowych. Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Jana Jakuba Bokuna i z udziałem saksofonistki Magdaleny Jakubskiej-Szymiec wykonała polsko-czeski program, składający się z kompozycji Pawła Łukaszewskiego, Josefa Suka, Samuela Barbera i Łukasza Wosia.

Podczas koncertu w Radomiu z orkiestrą także wystąpili wspaniali artyści, jakimi są Jan Jakub Bokun (dyrygent) oraz Magdalena Jakubska-Szymiec. Magdalena Jakubska-Szymiec to niezwykle uzdolniona saksofonistka młodego pokolenia. Ukończyła uczelnie w Polsce i za granicą, od 2006r. prowadzi klasy saksofonowe w Poznaniu, Katowicach i Jaworznie. Wzięła udział w wielu konkursach, na których zdobyła uznanie.

Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Jana Jakuba Bokuna wykonała także przepiękną Serenadę Josefa Suka. Powstała ona za namową Antonina Dworzaka, który 1892 r. nakazał Sukowi, wówczas osiemnastoletniemu, skomponowanie utworu pogodnego. Tak powstała Serenada  Es-dur  op.  6  na  smyczki,  istotnie dość pogodna w charakterze, miejscami nawet zabawna. Jest to jednak tylko maska:  w  każdej  części  znajdują  się  fragmenty melancholijne i mroczne, zgodne z charakterem kompozytora. Tego wieczoru na radomskich melomanów czekają jeszcze inne muzyczne perełki.

Natomiast na kolejnych koncertach: 20 lipca oraz 11 i 31 sierpnia radomskim melomanom zaprezentują się poszczególni muzycy orkiestry grając w kwintecie, kwartecie i duecie. – Wakacyjne koncerty będą takie, jak aura za naszymi oknami. Usłyszymy kompozycje pełne optymizmu, barwy i emocji, lekkie, a jednocześnie zachwycające kunsztem muzycznym. Wszystko to dzięki utworom, które przez stulecia nie schodzą z afiszy największych sal koncertowych – zapowiada Agnieszka Stanicka z biura koncertowego ROK. Będziemy mogli zatem usłyszeć Serenadę na smyczki J. Suka, Adagio S. Barbera, utwory takich mistrzów jak J. Haydn i W.A. Mozart oraz najpiękniejszą muzykę filmową, jazzową i etniczną.

kat

Fot. Materiały prasowe/ROK

Tags

Dodaj komentarz