• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Książki, które warto przeczytać

5 lutego 2018

Książki mają wiele zalet, ale niestety nie każdy potrafi je docenić. Literatura od zawsze miała swoich wielbicieli oraz przeciwników. Jednak warto pamiętać, że to właśnie książki rozwijają wyobraźnie, poszerzają nasz zasób słów oraz pilnują, abyśmy w dorosłym życiu nie stali się wtórnymi analfabetami.

 

ksiazki

 

Dlatego warto po nie sięgać jak najczęściej, jeśli tylko czas nam na to pozwoli. Oto kilka pozycji, po szczególnie warto przeczytać przynajmniej raz.

Antoine de Saint-Exupéry, „Mały książę” 

Większość z nam pamięta tę lekturę z czasów szkolnych. Chociaż część ją ominęła, a inni zapomnieli już o czym dokładnie opowiadała. Dlatego warto do niej wrócić. W końcu jest to klasyka literatury światowej, które niesie ze sobą wiele mądrych przesłanek. Ta z pozoru banalna opowieść dla dzieci, zawiera mnóstwo uniwersalnych prawd dotyczących dorastania, miłości, czy przyjaźni.

Franz Kafka,”Proces”

To kolejna pozycja, która zagościła na stałe w kanonie literatury. Jest historią procesu Józefa K. aresztowanego i sądzonego za czyn, którego nie popełnił. Powieść jest bardzo surrealistyczna, zawiera mnóstwo absurdów i towarzyszy jej atmosfera grozy. Może zostać uznana za przepowiednią narodzenia się systemów totalitarnych. Jednak pozostawia ona czytelników szerokie pole do interpretacji, które może odbywać się na wielu płaszczyznach.

Harper Lee,”Zabić drozda”

Powieść została uznana za arcydzieło literatury światowej, a jej autorka zdobyła nagrodę Pulitzera. Młody murzyn zostaje oskarżony o gwałt na białej dziewczynie, a jego obrony podejmuje się ojciec dwójki bohaterów, przez co sprowadza na całą swoją rodzinę falę nienawiści. Historię poznajemy z perspektywy dziecka, dlatego książka została napisana prostym językiem. Dzięki czemu łatwiej możemy zrozumieć problem rasizmu w czasach wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych.

Fiodor Dostojewski, „Bracia Karamazow” 

Fiodor Dostojewski to jeden z najwybitniejszych rosyjskich twórców, a „Bracia Karamazow” doskonale oddają jego kunszt literacki. Niestety, jest to historia, której nigdy nie przeczytamy do końca. Jednak warto po nią sięgnąć. Książka opisuję ojcobójstwo, w które po części jest zamieszany każdy z jego synów. W trakcie lektury poznajemy psychologiczne motywy i pobudki każdego z bohaterów. Dostojewski doskonale penetruje wszelkie zakamarki ludzkiej duszy oraz roztrząsa odwieczne dylematy dotyczące Boga i zła.

Stefan Żeromski, „Przedwiośnie”

Na koniec pozycja naszego rodaka – Stefana Żeromskiego i jego „Przedwiośnie”. Lektura przedstawia przemianę zachodzącą w głównym bohaterze na tle odradzającego się państwa polskiego po latach niewoli. Cezary Baryka szuka swojej tożsamości, nie wie, czy jest Polakiem czy Rosjaninem, tak jak Polska szuka swojej po latach niewoli.

Niektóre książki trudno znaleźć, a inne mogą na niepotrzebnie zalegać na półkach. Dlatego warto odwiedzić warszawski skup książek, aby poszukać wymarzonych pozycji. W tym miejscu pozbędziemy się też książek, do których już nie zajrzymy, a innych mogą bardzo ucieszyć.

Tags

Dodaj komentarz