• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kultura po cięciach budżetowych. Brakuje na Kaziki, Uliczkę Tradycji i rocznicę Czerwca ’76

13 lutego 2018

Zagrożone są m.in. Kaziki, obchody 42. rocznicy Czerwca’76 i program związany ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym utworzenia tzw. Republiki Radomskiej. W budżecie miasta na 2018 rok uchwalonym głosami opozycji jest mniej o 700 tys. zł niż proponował prezydent.

 

P1140303

Nie ma pieniędzy m.in. na Uliczkę Tradycji

 

Na 700 tys. zł składają się pieniądze będące w gestii wydziału kultury – 470 tys. i pozostające w dyspozycji Kancelarii Prezydenta – 230 tys. zł (tu są m.in. fundusze na rocznicę Czerwca ’76) .

Największe cięcia finansowe dotknęły Resursę. – A przecież już za trzy tygodnie są Kaziki. Wiele  wydarzeń organizowanych przez tę placówkę było „podporządkowanych” 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Chodzi zarówno o Uliczkę Tradycji, Anima Urbis, jak i wspomniane Kaziki – mówi dyrektor Wydział u Kultury Urzędu Miejskiego Sebastian Równy. Podkreśla, że program obchodów 100-lecia niepodległości przygotowywany był od września ubiegłego roku i w wielu punktach akcentuje fakt, że Radom ogłosił się wolnym miastem, tworząc tzw. Republikę Radomską, jeszcze przed 11 listopada 1918 roku. – Nie wyobrażam sobie, byśmy nie mogli tego wszystkiego zrealizować – podkreśla dyrektor Równy. Na razie brakuje na ten cel 200 tys. zł.

Bez pieniędzy w 100-lecie niepodległości

W programie  obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości znalazły się także m.in. Wiosna Literacka pod znakiem Wolności, w tym Niepodległościowa Budka Telefoniczna, rajd dla rowerzystów po Radomiu i okolicy szlakiem miejsc związanych z walką o niepodległość, wyścig autentycznych łuczników „100 okrążeń na 100-lecie”, „Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego” – widowisko w skansenie, sadzenie 100 dębów lub dębu na 100 Niepodległej i bicie rekordu w liczbie osób śpiewających „Sto lat” dla Niepodległej, a także Tydzień Republiki Radomskiej, a podczas niego „Wolne Miasto Wolnych Obywateli – Republika Radomska” – widowisko historyczne na ulicach miasta.

Czy radni chcą?

Poszkodowany jest również MOK „Amfiteatr”, któremu opozycja zabrała 250 tys. zł. – To pieniądze przeznaczone przede wszystkim na Dni Radomia i wakacje, czyli Fosę Pełną Kultury – wyjaśnia szef wydziału kultury magistratu.

Jak w tej sytuacji poradzą sobie placówki kultury? – Mamy nadzieję, że radni zdecydują jednak o przeznaczeniu tych środków. Będziemy o nie wnioskować, choćby na najbliższej sesji rady miejskiej – zapowiada Sebastian Równy. I dodaje: – Chyba, że radni nie chcą, by organizować te wszystkie wydarzenia.

Bożena Dobrzyńska

 

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz