• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Leśnicy będą jeździć elektrycznymi autami. Wszystko w trosce o ekologię

8 listopada 2018

Jeden z 16 samochodów elektrycznych zakupionych przez Lasy Państwowe trafił do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Pracownicy zachwalają zalety niewielkiego BMWi3, podkreślając przede wszystkim jego walory ekologiczne.

 

 

9df7de76e329738284c3b69a2bfa58da_XL

 

– Zamówienie wynika z realizowanego przez Lasy Państwowe projektu „Las energii”, które stawia na rozwój elektromobilności i upowszechnianie odnawialnych źródeł energii. Celem jest też bezpieczeństwo energetyczne i ochrona środowiska poprzez zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń – wyjaśnia Alicja Krasa z RDPL w Radomiu.

Auto kosztowało więcej niż „normalne”. – Ale obliczyliśmy, że ta różnica zwróci się w ciągu dwóch lat, bo przejechanie nim 100 km  będzie kosztowało RDLP od 4,65 do 9,16 zł, w zależności od taryfy. Obecnie przejechanie 100 km kosztuje nas około 60 zł – podkreśla wicedyrektor RDLP Marek Szary. Dodatkowo eksploatacja samochodu elektrycznego jest znacznie mniej kosztowna niż aut z silnikiem spalinowym ze względu na brak konieczności wymiany oleju, pasków oraz znacznie rzadziej elementów układu hamulcowego.

Szary zapewnia, że samochód był budowany w oparciu o czystą energię i zużyto do jego powstania materiały w 95-proc. nadające się do recyklingu; korzystano z energii wiatrowych i wodnych. Również zastosowane materiały charakteryzują się niskim zużyciem energii przy produkcji. – Organizując przetarg Lasy Państwowe skupiały się na tym, by bateria miała minimum 33 kVh, tak by można było mieć pewne bezpieczeństwo zasięgu, a minimalny zasięg to 220 km i ten samochód akurat go posiada – tłumaczy Szary.

Auta elektryczne nie będą użytkowane do jazd terenowych. Pracownicy terenowi Lasów Państwowych – leśniczowie i podleśniczowie, w celach służbowych poruszają się po lesie prywatnymi samochodami.

bdb

.

Tags

Dodaj komentarz