Reklama

Medycyna na UTH. Uczelnia otworzyła nowoczesne Collegium Anatomicum

22 listopada 2021

Nowoczesne prosektorium anatomii prawidłowej otarto dzisiaj na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. To jego dotychczasowy brak spowodował, że uczelnia nie mogła w roku akademickim 2020/21 przyjmować studentów na pierwszy rok medycyny.

 

W prosektorium odbywają się już zajęcia

 

- To najnowocześniejsze w Polsce prosektorium tego typu pozwoli studentom naszego uniwersytetu na pełny proces kształcenia w niezwykle trudnej, ale jakże ważnej, sztuce lekarskiej. To tutaj obywać się będą zajęcia praktyczne, dzięki którym nasi studenci poszerzą swoją wiedzę oraz nabędą konieczne w tym zawodzie umiejętności praktyczne. Jestem przekonany, że wraz z otwarciem Collegium Anatomicum otwiera się przed naszą uczelnią szansa na dalszy rozwój i konkurowanie o zainteresowanie studentów z innymi uczelniami medycznymi w kraju - mówił tuż przed symbolicznym przecięciem wstęgi rektor UTH, prof. Sławomir Bukowski. Przypomniał, że uczelnia musiała poświęcić dużo czasu, zaangażowania i wysiłku, by utrzymać na UTH kierunek lekarski.

Minister wycofał decyzję

Przewodniczący rady patronackiej uczelni, poseł Marek Suski (PiS) przypomniał, chwile kiedy istnienie medycyny na UTH w Radomiu było zagrożone. - Był taki moment, w którym na stole ministra nauki i szkolnictwa wyższego leżała decyzja o zamknięciu kierunku lekarskiego. I wtedy pan minister Przemysław Czarnek powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość chce, aby Polacy mieli godne warunki leczenia, ale do tego są potrzebni lekarze. A bez uczelni, bez zwiększenia ilości uczelni, na których są kierunki lekarskie to się nie uda. Wstrzymał decyzję, dał nie tylko szansę na wypełnienie wymogów - a jednym było właśnie posiadanie prosektorium - ale dał też na to pieniądze - zaznaczył poseł.

- Prosektorium daje ogromne możliwości nowoczesnej nauki anatomii prawidłowej, anatomii czynnościowej, anatomii dostępów chirurgicznych - podkreślał prof. Bukowski.

Nie tylko dla studentów

Obiekt znajdujący się w budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu UTH posiada nowoczesne sale sekcyjne i preparaty z urządzeniami technologicznymi do wideoroutingu, dające możliwość wysyłania obrazów wysokiej rozdzielczości i trójwymiarowych na sale dydaktyczne.

Z sali sekcyjnej mogą korzystać nie tylko studenci, ale także lekarze, w tym zwłaszcza "zabiegowi" (chirurdzy), którzy w ten sposób mogą doskonalić swoje umiejętności pracując na preparatach. Obraz może być wysyłany na dowolny monitor wewnątrz, a także na zewnątrz uczelni. W czasie pandemii (zdalnej nauki) to bardzo ważne, bo można wykonywać screeny obrazów i wysyłać na komputery studentów, a także lekarzy. Jest też negatoskop cyfrowy, można zatem oglądać obraz z CD lub pendriv'a poprzez sieć, gdzie znajduje się tomograf komputerowy, a także z każdego innego źródła.

Można również - dzięki łączom zainstalowanym w ścianach - wysyłać obrazy endoskopowe oraz z nawigacji medycznej i robotyki medycznej.

Atlasy oglądane w okularach viarowych

Nauczanie studentów nie koncentruje się na uczeniu samej anatomii, ale także nauczaniu dostępów chirurgicznych. Absolwent będzie zatem wyposażony nie tylko w wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną, ponieważ ma dostęp do narzędzi chirurgicznych.

W głównej sali znajdują się trzy stoły sekcyjne stałe oraz kilka ruchomych. Tu studenci uczą się na preparatach mokrych, np. kostnych, korzystając z lamp bezcieniowych.

Kolejna pracownia jest przeznaczona do anatomii trójwymiarowej, gdzie będą prowadzone prace do  pozyskiwania obrazów preparatów sekcyjnych oraz dostępów chirurgicznych. Istnieje tu również możliwość wydawania trójwymiarowych atlasów anatomicznych dostępnych w okularach viarowych.

Część laboratoryjna prosektorium posiada zaplecze do przechowywania zwłok i odpadów medycznych. Wyposażona jest w chłodnie i mroźnię, która daje możliwość szkolenia medyków na ludzkich preparatach mrożonych, w tym przeprowadzania kursów podyplomowych.

Bożena Dobrzyńska

 

Tags