• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Miasto szuka dyrektora Teatru Powszechnego. „Zbigniew Rybka jest szefem od 11 lat”

16 kwietnia 2019

Miasto ogłosi konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego. Od 11 lat zajmuje je Zbigniew Rybka, a radomska scena może pochwalić się nie tylko liczną publicznością i wysoką sprzedażą biletów, ale także sukcesami na festiwalach. – Warto dokonać bilansu – mówi wiceprezydent Karol Semik. – Nie komentuję – odpowiada szef „Powszechnego”.

 

Zbigniew Rybka (fot. archiwum)

Zbigniew Rybka (fot. archiwum)

 

Informacja o wszczęciu procedury konkursowej w sprawie przeprowadzenia konkursu na dyrektora naczelnego i artystycznego ukazała się w zarządzeniach prezydenta w Biuletynie Informacji Publicznej. Teraz zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej ogłoszenie o konkursie musi ukazać się w m.in. w BIP, prasie lokalnej i centralnej.

Kadencja Zbigniewa Rybki na stanowisku dyrektora Teatru Powszechnego dobiega w końcu sierpnia. Obecny szef radomskiej sceny wygrał konkurs w 2008 roku, a potem prezydent Andrzej Kosztowniak (PiS) dwukrotnie przedłużał mu kontrakt, po raz drugi tuż przed końcem swojej kadencji w 2014 roku.

Bilans dobry, ale…

Wiceprezydent Karol Semik przyznaje, że w magistracie długo zastanawiano się nad tym, czy w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia obowiązywania kontraktu Rybki, przedłużyć umowę czy też ogłosić konkurs. – Zdecydowaliśmy się na to drugie rozwiązanie biorąc pod uwagę fakt, że obecny dyrektor pełni swoją funkcję już od 11 lat. To czas, po którym warto dokonać bilansu, który w mojej ocenie jest dobry, a jednocześnie zapoznać się z wizją na kolejne lata i poddać ją ocenie komisji konkursowej. Konkurs daje też możliwość zaprezentowania wielu różnych koncepcji przez osoby z całego kraju – tłumaczy Semik.

Wiceprezydent podkreśla, że radomski teatr jest jedną z trzech w Radomiu instytucji kultury, w których procedura konkursowa jest opisana w rozporządzeniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a skład komisji konkursowej musi odpowiadać zapisom ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. – Konkurs będzie więc przebiegał według zasad określonych dla wielu instytucji w całym kraju – zapewnia Karol Semik.

Dyrektor Zbigniew Rybka nie zabiera na razie głosu w sprawie konkursu.

Bożena Dobrzyńska

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz