• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Niezwykła historia Radomia. Trzy religie na wystawie w Archiwum Państwowym

25 listopada 2017

„Radom trzech wyznań. Historia miasta od zaborów do wybuchu II wojny światowej” to wystawa, którą można oglądać w Archiwum Państwowego przy ul. Wernera 7. Przygotowano ją w związku 500. rocznicą reformacji.

 

030

 

– Samej reformacji nie bylibyśmy w stanie pokazać,  po prostu nie mamy w archiwum materiałów jej dotyczących. Prezentujemy więc historię innych niż rzymsko–katolickie wyznań. W Radomiu w okresie od zaborów aż do okresu międzywojennego to pierwsze wyznanie było najliczniejsze. Ale mieszkali tu także ludzie innych wyznań. I oni również tworzyli historię naszego miasta. Chcieliśmy więc pokazać Radom poprzez materiały dotyczące konkretnych wydarzeń i konkretnych osób wyznania ewangelickiego, mojżeszowego i prawosławnego – tłumaczy Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Państwowego.

O zawartości ekspozycji mówiły podczas jej otwarcia Ewelina Majsterek i Dorota Kitlas – autorki. Wystawa pokazuje ślady obecności i działalności  radomian trzech wyznań utrwalonych w źródłach historycznych, znajdujących się w zasobach Archiwum Państwowego. To, np, bogata korespondencja władz gubernialnych i miejskich, akty metrykalne dla poszczególnych wyznań, materiały kartograficzne, druki ulotne i dokumentach osobowych. Twórczynie wykorzystały również zdjęcia znajdujące się w zasobie Archiwum, a dla wzbogacenia wystawy zostały wykonane współczesne fotografie miejsc związanych z tradycją „trzech wyznań”. Zaakcentowany jest wpływ ludzi innej wiary na  rozwój społeczno-religijny miasta. Wydarzeniem zamykającym wystawę jest wybuch II wojny światowej kończący pewną epokę.

– Ważne jest, że te istniejące poza przodującą religią katolicką w mieście, inne wyznania ubarwiały jego historię, wpływały na los i codzienność mieszkańców – podkreślały Ewelina Majsterek i Dorota Kitlas.

Wystawa jak podkreśliły autorki, skierowana jest do wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta, jego życiem społecznym i religijnym.

– Szczególnie pragniemy zainteresować tą tematyką młodzież, ludzi pasjonujących się  historią naszego regionu, a także każdego mieszkańca Radomia –  zapraszały pracownice Archiwum.

Wystawa podzielona jest na cztery części. Pierwsze trzy odpowiadają tytułem każdemu z przedstawionych w niej wyznań. Czwarty fragment  poświęcony  jest radomianom wyznania ewangelickiego, mojżeszowego i prawosławnego i dotyczy relacji pomiędzy wyznawcami tych różnych religii.

Podobny układ rozdziałów zawiera bardzo starannie wydany katalog wystawy, który z uwagi na rys historyczny i fotografie zamieszczone na wystawie  może być dodatkową lekcją historii Radomia.

k.woj.

Tags

Dodaj komentarz