• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Noc Muzeów. Inspiracje Leśmianem i urzędnicy w strojach z epoki

 

 

190517ilza

 

Co łączy Juliusza Słowackiego z Komisją Rządową Przychodów i Skarbu? Gdzie można zobaczyć anioły, które strzegą Warszawy? Czy w pałacach przy pl. Bankowym zawsze był urząd? Te tajemnice można odkryć w stolicy od godz. 19

– Pracownicy urzędu przebrani w stroje z XIX wieku wcielą się w role przewodników po gmachu. Będzie można zobaczyć gabinet wojewody, porozmawiać z nim oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie zza jego biurka. Otwarte dla zwiedzających będą sale konferencyjne i taras, z którego będzie można zobaczyć panoramę placu Bankowego – zapowiada rzeczniczka wojewody Ewa Filipiowicz.

Zwiedzający będą mogli też zrobić zdjęcie w fotobudce z tłem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a najmłodsi pobawić w kąciku dla dzieci.

Zespół pałaców przy placu Bankowym 3/5 zaprojektował w XIX wieku włoski architekt Antonio Corazzi. Ten sam, który jest autorem gmachu przy ul. Żeromskiego 53, gdzie mieszczą się m.in. radomski magistrat i delegatura Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Warsztaty z Leśmianem

Muzeum Regionalne w Iłży w nawiązaniu do zbliżających się obchodów Iłżeckiego Roku Leśmianowskiego zaplanowało m.in. warsztaty z malowania akwareli inspirowanych twórczością poety i jego związkami z Iłżą. – Zabawimy się też w malowanie techniką luminescencji podpisu poety – zapowiada Katarzyna wydra z Urzędu Miasta i Gminy w Iłży.

W sobotę, 20 maja muzeum będzie otwarte od godz.18 do 24.

Gdzie się wybrać w Noc Muzeów? Pisaliśmy tutaj