• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Noc Muzeów. Inspiracje Leśmianem i urzędnicy w strojach z epoki

19 maja 2017

W nocy z soboty na niedzielę możemy odwiedzić nie tylko muzea, ale także inne ciekawe miejsca. Jeśli wybierzemy się do Warszawy, zajrzyjmy do… Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Jeśli nie chcemy jechać daleko, wyskoczmy do Iłży.

 

 

190517ilza

 

Co łączy Juliusza Słowackiego z Komisją Rządową Przychodów i Skarbu? Gdzie można zobaczyć anioły, które strzegą Warszawy? Czy w pałacach przy pl. Bankowym zawsze był urząd? Te tajemnice można odkryć w stolicy od godz. 19

– Pracownicy urzędu przebrani w stroje z XIX wieku wcielą się w role przewodników po gmachu. Będzie można zobaczyć gabinet wojewody, porozmawiać z nim oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie zza jego biurka. Otwarte dla zwiedzających będą sale konferencyjne i taras, z którego będzie można zobaczyć panoramę placu Bankowego – zapowiada rzeczniczka wojewody Ewa Filipiowicz.

Zwiedzający będą mogli też zrobić zdjęcie w fotobudce z tłem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a najmłodsi pobawić w kąciku dla dzieci.

Zespół pałaców przy placu Bankowym 3/5 zaprojektował w XIX wieku włoski architekt Antonio Corazzi. Ten sam, który jest autorem gmachu przy ul. Żeromskiego 53, gdzie mieszczą się m.in. radomski magistrat i delegatura Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Warsztaty z Leśmianem

Muzeum Regionalne w Iłży w nawiązaniu do zbliżających się obchodów Iłżeckiego Roku Leśmianowskiego zaplanowało m.in. warsztaty z malowania akwareli inspirowanych twórczością poety i jego związkami z Iłżą. – Zabawimy się też w malowanie techniką luminescencji podpisu poety – zapowiada Katarzyna wydra z Urzędu Miasta i Gminy w Iłży.

W sobotę, 20 maja muzeum będzie otwarte od godz.18 do 24.

Gdzie się wybrać w Noc Muzeów? Pisaliśmy tutaj

 

Tags

Dodaj komentarz