• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Noc Muzeów. U „Gombrowicza” we Wsoli już w piątek czytanie mistrza i Hańba!

16 maja 2018

Noc w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli tradycyjnie odbędzie się w piątek poprzedzający akcję ogólnopolską, czyli 18 maja. W programie czytanie „Dzienników” mistrza i koncert zespołu Hańba!. Wydarzenia w plenerze, organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd.

 

 

Hanba! (fot.Atelier Weissmann)

Hanba! (fot.Atelier Weissmann)

 

Na początek fragmenty „Dziennika” Witolda Gombrowicza przeczyta Michał Węgrzyński, aktor związany z radomskim Teatrem Powszechnym. Będzie można usłyszeć, w jakim kontekście pojawia się w „Dzienniku” słynne zdanie („Radom nie jest poematem nawet o wschodzie słońca”), które część radomian ma za złe autorowi „Ferdydurke”. A także, czego dotyczyły spory Gombrowicza z emigracją i powszechnym wówczas (czy tylko?) lukrowaniem naszej historii. I jakiej polskości ten chory na Polskę pisarz chciał dla swych rodaków. Tytuł wyboru tekstów jest nieprzypadkowy.

W Gombrowiczowski spór wtrąci się muzycznie zespół Hańba!, laureat tegorocznych Paszportów Polityki. To bardzo oryginalny projekt muzyczny i literacki. Przy pomocy podwórkowego instrumentarium, punkowych, folkowych i klezmerskich inspiracji muzycznych oraz tekstów międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) zespół „przenosi się” w przeszłość, aby stworzyć własną opowieść o najbardziej „literackim” okresie w historii Polski: o II Rzeczpospolitej.

Nie jest to jednak kolejna zwykła kapela imitująca międzywojenną kulturę popularną, lecz orkiestra prawdziwie zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa „otaczającej ją” rzeczywistości międzywojennej Polski. Utwory wykonywane przez Hańbę! Są niepokojące – brzmią bardzo współcześnie nie tylko w warstwie muzycznej.

Program Nocy Muzeów 2018 w MWG

18 maja (piątek), początek o godz. 19.30

– „…nigdy nie byliśmy szczęśliwi w Kraju.” Michał Węgrzyński przeczyta fragmenty tekstów Witolda Gombrowicza o II Rzeczpospolitej;

– koncert zespołu Hańba!, tegorocznego laureata Paszportów Polityki.

„Hańbę!” tworzy czterech krakowskich muzyków: Andrzej Zamenhof – banjo, śpiew, Wiesław Król – akordeon, Ignacy Woland – tuba, śpiew, Adam Sobolewski – bęben, grzebień, śpiew.

Koncert odbędzie się w plenerze. Wstęp wolny.

Po koncercie możliwość zwiedzania muzeum. .

Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 18.50 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kierunek Michałów). Powrót po koncercie, około godz. 21.30.

Tags

Dodaj komentarz