• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Noga z gazu! Na Mazowszu trwa policyjna akcja „Prędkość”

17 czerwca 2019

Policjanci na Mazowszu będą prowadzili dziś działania pod kryptonimem: „Prędkość”. Jak sama nazwa akcji wskazuje, mundurowi skupią się głównie na tych kierowcach, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości.

 

Fot. archiwum

Fot. archiwum

 

Z policyjnych statystyk wynika, że głównym zagrożeniem w ruchu drogowym jest nadmierna prędkość pojazdów, gdyż im większa prędkość, tym trudniej uniknąć wypadku i tym poważniejsze są obrażenia u ofiar. Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w kraju, jak również na terenie garnizonu mazowieckiego spowodowany jest, m.in. nagminnym łamaniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego przez kierujących, a w szczególności dotyczących ograniczeń prędkości.

Przeprowadzone badania pokazują, że kieowcy jadący pojazdem z prędkością 75 km/h, zareaguje na niebezpieczeństwo po przejechaniu około 21 metrów, a droga hamowania wyniesie około 31 metrów. Samochód zatrzyma się więc po przejechaniu 52 metrów od momentu zauważenia niebezpieczeństwa przez kierowcę. W obszarze zabudowanym kierowca najczęściej dostrzega pieszego na jezdni około 36 metrów przed pojazdem, wobec tego do potrącenia dojdzie przy prędkości 53 km/h.

Policjanci apelują: Zdejmijmy nogę z gazu, badania udowodniły, że spadek średniej prędkości o 5% powoduje spadek liczby wypadków o 10%.

kat/KWP

 

Tags

Dodaj komentarz