• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nowa wystawa w „Malczewskim”. 200 lat polskich badań na Arktyce i Antarktyce

7 kwietnia 2019

„Arktyka i Antarktyka – 200 lat polskich badań polarnych” to tytuł najnowszej wystawy, którą można oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Ekspozycja przybliża ponad dwustuletni okres działalności polskich badaczy polarnych uczestniczących w dziele odkrywania, opisywania i badania najbardziej niedostępnych rejonów naszej planety.

 

5ca74d15d695e_p

 

A także – jak podkreślają kuratorzy wystawy Agnieszka Kozdęba i Marek Słupek –  jej okolic okołobiegunowych otaczających przeciwstawne krańce ziemi skupione wokół biegunów północnego i południowego. Rejonów połączonych wiecznym lodem i mrozem, wielomiesięcznymi dniami i równie długotrwałymi nocami, blaskiem zachwycających zorzy polarnych, lecz również odmiennych ubogimi lecz unikalnymi ekosystemami istot żywych zamieszkujących te niegościnne obszary i towarzyszącymi im stale lub tylko gościnnie, ludźmi. Prezentowana opowieść sięga do lat 1772-5, czasów drugiej wyprawy Jamesa Cooka, któremu towarzyszyli dwaj polscy przyrodnicy Jan i Jerzy Forsterowie, przekraczając po raz pierwszy w dziejach 17 stycznia 1773 roku południowe koło podbiegunowe.

Milowe kroki Arctowskiego i Dobrowolskiego

Kolejnym milowym krokiem polskich polarników stał się udział Henryka Arctowskiego i Antoniego Dobrowolskiego w Belgijskiej Wyprawie Antarktycznej na pokładzie statku Belgica w latach 1897-9, kiedy to załoga statku uwięziona przez lody zmuszona została do pierwszego w dziejach udanego antarktycznego zimowania w warunkach nocy polarnej.

Wciąż trwającą historię polskich badań polarnych kontynuowały później międzywojenne i powojenne wyprawy arktyczne na Spitsbergen oraz doniosły fakt powołania do życia dwóch polskich stacji antarktycznych: imienia Antoniego Boleslawa Dobrowolskiego w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej (1959) i Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (1976).

Alki, nurce, nurzyki, wydrzyki, petrele

Na wystawie zobaczymy świat ożywionej i nieożywionej przyrody, który reprezentowany jest poprzez liczne okazy fauny lądowej i morskiej . To alki, nurce, nurzyki, wydrzyki, petrele, maskonury, pardwy i inne jeszcze okazy polarnego ptactwa. Równie interesujący jest prezentowany równolegle koloryt spuścizny materialnej rdzennych ludów północy (Inuitów, Samów i Ewenków) w postaci ich ubiorów, broni, schronień i przedmiotów zdobniczo-użytkowych.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia. Wcześniej stanie się główną osnową majowej Nocy Muzealnej.

k.woj.

 

Tags

Dodaj komentarz