• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nowoczesny sprzęt w szpitalu przy Tochtermana. Technologia 3 D służy chorym na serce

22 listopada 2016

Pierwsze zabiegi ablacji migotania przedsionków wykonali lekarze oddziału kardiologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. – To przełom w leczeniu naszych pacjentów – zapewniają.

 

221116serce01

 

– Prowadzenie zabiegów jest możliwe dzięki współpracy RSS z Bartłomiejem Bińkowskim, kardiologiem z Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. W Polsce zabiegi ablacji migotania przedsionków wykonuje zaledwie kilku specjalistów, niemniej ważny jest również odpowiedni sprzęt – informuje rzeczniczka RSS Elżbieta Cieślak.

W szpitalu przy Tochtermana wykorzystywany jest jeden z najnowocześniejszych w Polsce systemów do trójwymiarowego mapowania serca. Dzięki zastosowaniu technologii 3D lekarze mogą precyzyjnie wskazać pochodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych i poddać ablacji ten obszar w sercu. System pozwala także na zmniejszenie narażenia pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.

– Ablację migotania przedsionków wykonuje się u pacjentów, u których nie jest skuteczne leczenie farmakologiczne. Zabieg trwa 2 – 3 godziny, pacjent jest przytomny, ale znajduje się pod działaniem leków przeciwbólowych i nasennych – tłumaczy dr Bartłomiej Bińkowski. Podkreśla, że ablacja jest zabiegiem skomplikowanym, jednak mało inwazyjnym, ponieważ nie wymaga otwarcia klatki piersiowej. – Do serca poprzez żyłę udową wprowadzane są specjalne , następnie dzięki tzw. mapowaniu serca precyzyjnie określane jest miejsce powstawania zaburzenia rytmu serca, potem za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości likwiduje się miejsce powstawania arytmii – opisuje lekarz.

Pacjent może opuścić szpital już następnego dnia. Na oddziale kardiologii szpitala miejskiego wykonano dotychczas trzy zabiegi ablacji migotania przedsionków. W przyszłym roku zaplanowano przeprowadzenie co najmniej 50.

Jak podaje Elżbieta Cieślak, w Polsce na migotanie przedsionków cierpi nawet 600 – 700 tys. osób. Arytmia objawia się nieregularnym lub gwałtownym biciem serca, palpitacjami, osłabieniem, silnym zmęczeniem, dusznością oraz bólem w klatce piersiowej. Badania wykazały, że ryzyko wystąpienia migotania przedsionków rośnie z wiekiem. Bez podjęcia leczenia przypadłość ta może prowadzić do rozwoju powikłań zakrzepowo -zatorowych, np. udaru mózgu i niewydolności serca.

kat, bdb

Fot. RSS Radom

Tags

Dodaj komentarz