Reklama
Reklama

Nowotwory głowy i szyi są bardzo groźne. Szpital na Józefowie zaprasza na bezpłatne badania

20 września 2021

Ból języka, gardła, utrzymująca się chrypka, trudności w połykaniu, guzek na szyi, krwawienie z nosa – wszystko to mogą być objawy nowotworu głowy i szyi. Nie wolno ich lekceważyć, ale jak najprędzej zgłosić się do specjalisty. Na darmowe badania przesiewowe laryngologiczne oraz konsultacje z laryngologiem zaprasza od jutra, 21 września szpital na Józefowie.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

Kliniczny Oddział Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu przyłączył się do działań edukacyjno-profilaktycznych w ramach IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Zaproszenie do udziału w tym przedsięwzięciu MSS otrzymał z Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Tegoroczna akcja odbędzie się pod hasłem: „Nowotwory głowy i szyi: pozostań czujny! Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19”.

Nowotwory nie poczekają

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że znacząco spadła liczba rozpoznań nowych przypadków nowotworów głowy i szyi. Wpływ na to mają dwa czynniki: strach ludzi przed pójściem do lekarza w obawie przed zakażeniem SARS-CoV-2 oraz reorganizacja służby zdrowia w związku z pandemia, opóźniająca proces diagnostyki. Tymczasem, nowotwory nie poczekają na koniec pandemii. - Nie można zwlekać z wizytą u lekarza w momencie, kiedy pojawiają się u nas niepokojące objawy. Stąd hasło przewodnie akcji, aby przekonać ludzi, aby nie bali się i zasięgali pomocy specjalisty, kiedy zauważą chociaż jeden z objawów utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie ­– podkreśla prof.Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu, autor Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Kto powinien się zgłosić do specjalisty?

Do specjalisty powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy. Jeżeli co najmniej jeden z poniższych symptomów utrzymuje się dłużej niż przez trzy tygodnie, jest to wskazaniem do wizyty lekarskiej: ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, utrzymująca się chrypka, ból i/lub trudności w połykaniu, guzek na szyi, jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa.

Badania profilaktyczne zapewniają wczesną wykrywalność i szybkie wdrożenie leczenia, a co za tym idzie – możliwość powrotu do zdrowia. - Największą zaletą badań realizowanych w ramach programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę i brak konieczności posiadania skierowania - wyjaśnia Karolina Gajewska, rzeczniczka szpitala na Józefowie.

- Badania przesiewowe dla mieszkańców Radomia i powiatu radomskiego odbędą się jutro, 21 września i w czwartek, 23 września w godz. 9-13 w punkcie konsultacyjnym laryngologicznym (IV piętro) oraz podczas Dnia Otwartego, w piątek, 24 września w godz. 10-  14. Wtedy będzie możliwa konsultacja z laryngologiem - informuje rzeczniczka.

Oprócz tego Kliniczny Oddział Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej aktywnie włączy się w działania edukacyjne na terenie szpitala oraz w mediach lokalnych i społecznościowych.

bdb, kat

Tags