Odcinki trasy NS z patronami. Jeden ma nosić imię Jana Olszewskiego, drugi – Andrzeja Wajdy

22 sierpnia 2022

Oba odcinki trasy NS – od ulicy Prażmowskiego do ulicy Żeromskiego oraz od ulicy Anny Walentynowicz do ulicy Młodzianowskiej będą miały – jeśli zgodzą się na to radni – swoich patronów. Pierwszy ma nosić imię Jana Olszewskiego, drugi – Andrzeja Wajdy. Dwa lata temu miasto proponowało, by to reżyser, honorowy obywatel Radomia, patronował śródmiejskiemu odcinkowi „eneski”.

 

Radomianie dla Demokracji sami "nadali" trasie imię Andrzeja Wajdy (fot. Radomianie dla Demokracji)

 

Przypomnijmy: obywatelski wniosek o nadanie odcinkowi trasy od  Żeromskiego do Prażmowskiego imienia Andrzeja Wajdy radni rozpatrywali pod koniec października 2020. Nie zgodzili się na to radni Prawa i Sprawiedliwości. Swoje stanowisko uzasadniali tym, że czekają na ostateczne zebranie podpisów mieszkańców pod wnioskiem, by tę część trasy "oddać" Janowi Olszewskiemu. Na nic zdały się wyjaśnienia, że trasa NS jest długa i także były premier będzie mógł być jej patronem. Łukasz Podlewski, przewodniczący klubu radnych PiS upierał się, że wnioskodawcom zależy na odcinku, któremu planowano nadać imię Andrzeja Wajdy.

Dziś prezydent Radosław Witkowski ocenia, że dwa lata temu "nie było politycznego poparcia" dla inicjatywy. Teraz może być, bo radni PiS "dostali" do "obsadzenia" odcinek trasy, na którym od początku im zależało. Obie propozycje poprała komisja kultury rady, ale stosowne uchwały musi jeszcze przegłosować cała rada miejska. Sesja odbędzie się 28 sierpnia.

Andrzej Wajda ma już swoją ulicę?

W marcu 2021 r., w 95. rocznicę urodzin wybitnego reżysera, aktywiści skupieni w stowarzyszeniu Radomianie dla Demokracji zorganizowali happening, podczas którego sami nadali nazwę Andrzeja Wajdy fragmentowi trasy NS, o co wcześniej wnosili do rady miejskiej.

Związki Andrzeja Wajdy, wybitnego reżysera filmowego i teatralnego, są oczywiste. Artysta przez 10 lat mieszkał w Radomiu - podczas II wojny światowej i zaraz po niej -  w wojskowym budynku przy ul. Malczewskiego (ojciec był oficerem Wojska Polskiego, zginął w Katyniu). Późniejszy reżyser uczył się też w radomskim ognisku plastycznym. Przez lata wspierał darami Muzeum Sztuki Współczesnej, jest inicjatorem powstania Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. W 2000 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Radomia.

Jan Olszewski, były premier Rzeczpospolitej w latach 1991–1992 był prawnikiem, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, obrońcą w procesach politycznych, w tym uczestników robotniczego protestu w czerwcu 1976 r. w Radomiu, jeden z założycieli Komitetu Obrony Robotników.

bdb

 

Tags