• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Piano Day w Łaźni. Na fortepianie zagra Kuba Płużek

29 marca 2019

Łaźnia (ul. Żeromskiego 56) zaprasza dzisiaj, 29 marca, o godz. 18 na koncert w ramach organizowanego po raz pierwszy przez placówkę Piano Day. Na fortepianie zagra Kuba Płużek. Bilet wstępu 10 zł.

 

kuba

Kuba Płużek

 

W tym roku po raz piąty cały świat świętuje Piano Day, który odbywa się zawsze w 88 dniu roku, ponieważ tyle właśnie klawiszy ma fortepian. Święto powstało dzięki idei niemieckiego pianisty Nilsa Frahma. 
Pomysł artysty szybko podchwycili inni muzycy. Impreza angażuje zarówno amatorów, jak i profesjonalnych muzyków. Cel to stworzenie przestrzeni do realizacji projektów skupionych wokół fortepianu, a wszystko po to, by pielęgnować wielowiekową tradycję grania na tym instrumencie.

W Łaźni z solowym koncertem wystąpi Kuba Płużek (ur. 1988), jeden z najbardziej utalentowanych i kreatywnych pianistów polskiej młodej sceny jazzowej. Wirtuoz i wizjoner odważnie eksplorujący świat dźwięków i granice harmonii. Twórczo konsekwentny i bezkompromisowy. Współtworzy wiele ciekawych i ważnych zespołów i projektów, dla których nierzadko pisze muzykę. Nagrywa i koncertuje z kwartetem (Max Mucha, Dawid Fortuna, Marek Pospieszalski). Występował m.in. z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Wegehauptem Arkiem Skolikiem, Wayne Dockery, Michałem Urbaniakiem, Gregiem Osby, Nigelem Kennedym, Maciejem Sikałą, Bronisławem Suchankiem.

Wydana pod koniec 2018 roku płyta pt. „Creationism” to w dużej mierze materiał improwizowany, stworzony przy pomocy syntezatora i przestrojonego fortepianu. Niedawno w Londynie zakończył nagranie solowego albumu na którym jedną z głównych ról będzie pełnić rezonator magnetyczny, który poszerza możliwości wykonawcze i brzmieniowe fortepianu korzystając z nieznanych dotąd technik wydobywania dźwięku, nowych gestów i ruchów ręką na klawiaturze…

Fot. Materiały prasowe/Łaźnia

 

 

Tags

Dodaj komentarz