• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Pięć wskazówek, jak ochłodzić się latem

20 marca 2019

Większość osób lubi lato, ponieważ wtedy dzień jest dłuższy, nie trzeba ubierać kilku warstw ubrań, a dodatkowo można spędzić miłe chwile na balkonie, tarasie czy spacerując po łąkach. Często jednak czujemy się zmęczeni, kiedy temperatura za oknem jest bardzo wysoka. Upały dają się we znaki każdemu, niezależnie od wieku.

 

5 wskazówek, jak ochłodzić się latem(1)

 

Co zrobić, abyśmy czuli się dobrze i nie rezygnowali z podejmowania coraz to nowszych wyzwań? Poznaj pięć wskazówek dotyczących tego, co zrobić, aby ochłodzić się w upalne dni.

Pij dużo wody

Picie odpowiedniej ilości wody jest ważne niezależnie od pory roku. Trzeba jednak przyznać, że latem tracimy jej więcej, dlatego uzupełnianie płynów powinno być na pierwszym miejscu. Wybierajmy wodę o temperaturze pokojowej, a jeśli zależy nam na szybkim schłodzeniu, do szklanki możemy dodać kilka kostek lodu. Wybierajmy wodę niesłodzoną (zwykłą mineralną), ponieważ kolorowe napoje nie gaszą pragnienia, a jedynie go potęgują. Co więcej, spora ilość cukru może sprawiać, że staniemy się ociężali i pozbawieni energii. Jeśli nie lubimy smaku zwykłej wody, możemy dodać do szklanki plasterek cytryny, pomarańczy czy maliny. Napój zyska wtedy ciekawy smak, a mimo to jego skład nadal będzie bardzo dobry.

Odpowiednie ubrania

Jeśli nie chcemy latem mocno się pocić, musimy nie tylko pamiętać o skutecznym antyperspirancie, ale też rozważnie wybierać ubrania. Ciuchy wykonane ze sztucznych materiałów nie przepuszczają powietrza. Już kilka minut po wyjściu z domu będziemy czuć się nieświeżo, co negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Kup wentylator

Spędzasz dużo czasu w mieszkaniu i nie masz klimatyzacji? Zdajemy sobie sprawę z tego, że w czasie upałów temperatura w pomieszczeniach może być bardzo wysoka. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w wentylator kolumnowy. Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na zakup sprzętu, dobrym rozwiązaniem jest także zaciągnięcie rolet. Im mniej światła będzie wpadało do mieszkania, tym większa szansa, że nie nagrzeje się ono zbyt szybko. Wietrzenie pomieszczeń jest zalecane rano lub późnym wieczorem, bo wtedy temperatura na zewnątrz nie jest tak wysoka.

Pamiętaj o nakryciu głowy

Aby w trakcie upalnych dni mieć dobre samopoczucie trzeba odpowiednio zadbać o swoją głowę. Nie chodzi jednak jedynie o pozytywne nastawienie, a bardziej praktyczne rozwiązania. Jeśli przebywamy na intensywnym słońcu, koniecznie powinniśmy wyposażyć się w czapkę czy kapelusz. Nakrycie głowy musi być wykonane z oddychających materiałów np. bawełny. Niektórym osobom może się wydawać, że kaszkietówka będzie powodować jedynie szybsze pocenie. Jeśli jednak wybierzemy dobrej jakości nakrycie głowy, nie powinno być z tym problemu. Pamiętajmy, że zbyt długa ekspozycja na słońce może skończyć się intensywnym bólem głowy, jak również mieć bardziej przykre konsekwencje.

Wybierz się nad wodę lub do lasu

Osoby, które na co dzień żyją w dużych miastach z trudem znoszą upalne dni. Spora ilość zabudowań, niewielka ilość drzew i beton sprawiają, że bardziej odczuwamy gorąco. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto wybrać się za miasto. Nawet krótki wypad nad wodę może przynieść wiele korzyści. Spacerowanie po lesie również zalicza się do aktywności polecanych w trakcie upalnych dni.

Artykuł sponsorowany

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz