• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

PiS chwali się pozyskaniem pieniędzy na PSZOK. Wiceprezydent: To zasługa pracowników urzędu

19 kwietnia 2018

Drugi Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych powstanie w Radomiu. Będzie się on mieścił przy ulicy Wjazdowej. Miasto ma otrzymać na ten cel ponad 2 mln zł z funduszy unijnych. Projekt znalazł się na liście rankingowej opublikowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czyja to zasługa?

 

 

Od lewej: Katarzyna Bernat, Wiceprezydent Zawodnik, Agnieszka Korczakj

Od lewej: Katarzyna Bernat, Wiceprezydent Zawodnik, Agnieszka Korczakj

O przyznaniu miastu unijnego dofinansowania poinformowali wczoraj parlamentarzyści PiS. Zarówno oni, jak i wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski zapewniali, że to ogromna zasługa polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz wymieniając z imienia i nazwiska wszystkich radomskich posłów  senatorów, którzy przyczyniają się do tego, że do Radomia płyną pieniądze, żył wręcz sformułowania, że władze miasta dostają wszystko „na złotej tacy”.

– Jeżeli ktoś pomaga miastu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, to ja zawsze bardzo nisko się będę pokłonię i będę dziękował za to. Ale jeśli faktycznej pracy nie wykonuje, a potem przypisuje sobie zasługi, to oceniam taka postawę negatywnie – komentuje wiceprezydent Jerzy Zawodnik. I przedstawia faktycznie twórczynie sukcesu. – To panie Agnieszka Korczak, zastępca dyrektora wydziału ochrony środowiska i Katarzyna Bernat, kierownik w wydziale referatu w wydziale funduszy unijnych, które opracowały rogram funkcjonalno-użytkowy tej inwestycji oraz stosowny wniosek o dotację – podkreśla wiceprezydent..

Obecnie w Radomiu działa tylko jeden Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który mieści się przy ulicy Witosa. Drugi ma służyć przede wszystkim mieszkańcom południowej części miasta. – Po uruchomieniu punktu przy ulicy Wjazdowej nasz system zbiórki odpadów będzie kompletny – ocenia wiceprezydent.

Przetarg na zaprojektowanie i budowę PSZOK zostanie ogłoszony w połowie roku. Ma powstać rampa umożliwiająca rozładunek odpadów do kontenerów, pomieszczenia magazynowe do zbiórki odpadów niebezpiecznych oraz tzw. ekobazar, czyli magazyn rzeczy nadających się do ponownego wykorzystania. W planie jest też utworzenie ścieżki edukacyjnej, która ma powstać przede wszystkim z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta. W punkcie nieodpłatnie będą przyjmowane m.in. odpady wielkogabarytowe, np. meble, sprzęt RTV i AGD,  zużyte opony, odpady budowlane i inne.

Całkowity koszt projektu szacowany jest na 3,1 mln złotych.

bdb, kat

Tags

Dodaj komentarz