• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

PiS: Natalia Rogińska nie powinna wygrać konkursu na dyrektora ROK

22 września 2017

Radomska Orkiestra Kameralna pod nową dyrekcją jeszcze nie zagrała pierwszego koncertu w tym sezonie, a już stała się przedmiotem politycznych przetargów. Radomskie Prawo i Sprawiedliwość ma wątpliwości dotyczące wyboru Natalii Rogińskiej na szefa ROK. Ta odpowiada: – Jestem zaskoczona.

 

Kinga Bogusz i Karol Gutkiewicz

Kinga Bogusz i Karol Gutkiewicz

 

Zespół samorządowy radomskiego PiS na tydzień przed inaugurującym sezon koncertem (jest planowany na 30 września), zaprosił dziennikarzy na briefing, by poinformować, że „dotarł” do materiałów, z których wynika, że Natalia Rogińska wygrała konkurs na dyrektora ROK, ponieważ przedstawiła niezupełnie autorską – co wpisano w warunki – koncepcję działania orkiestry. – Te materiały, do których udało nam się dotrzeć, mogą podważać kompetencje komisji konkursowej, w skład której wchodzili przedstawiciele miasta, m.in. wiceprezydent Karol Semik i dyrektor wydziału kultury Sebastian Równy – mówił Karol Gutkiewicz.

Dokumenty, które są podstawą do niepokojów w PiS Kinga Bogusz określa jako „źródłowe”. – Chodzi o materiały, na podstawie których powstała koncepcja funkcjonowania orkiestry autorstwa pani Natalii Rogińskiej. Otóż materiałem źródłowym jest Narodowa Strategia Rozwoju Kultury na lata 2004- 2013. Udało nam się znaleźć dwa fragmenty, które wpisano do koncepcji bez podania ich źródła – wyjaśnia Bogusz. Zaznacza, że PiS nie dysponuje całą koncepcją Rogińskiej, aby porównać, czy takich cytatów nie ma więcej. – To powinno należeć do obowiązków komisji konkursowej, jeżeli w wymaganiach stawianych wobec kandydatów, było jasno powiedziane, że koncepcja ma być autorska. To w niekorzystnym świetle stawia przeprowadzony konkurs i kompetencje komisji konkursowej, która według nas nie do końca wywiązała się ze swoich obowiązków, ponieważ nie sprawdziła, czy te koncepcje rzeczywiście są autorskie, czy w indywidualny sposób każdy z kandydatów przedstawił swoją wizję rozwoju instytucji ważnej dla naszego miasta – podkreśla Kinga Bogusz.

Rogińska nie powinna być wybrana?

Zdaniem PiS są i inne nieprawidłowości dotyczące konkursu na dyrektora ROK. Bogusz twierdzi, że konkurs powinien zostać przeprowadzony na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz stosownego rozporządzenia ministra. – Niestety, tak się nie stało. Konkurs został przeprowadzony na podstawie regulaminu naboru wydanego przez prezydenta miasta Radomia. Nie zostały zachowane też terminy; powinien być termin 30- dniowy, w ogłoszeniu był 28- dniowy – mówi Kinga Bogusz. Zapowiada, że zespół samorządowy PiS skieruje do wiceprezydenta Semika wniosek o udostępnienie informacji publicznej, ponieważ – jego zdaniem – należy tę kwestię wyjaśnić.

– W naszej ocenie nie powinno dojść do wybory pani Natalii Rogińskiej na dyrektora orkiestry – twierdzi Bogusz. Tym bardziej, że jak to formułuje „rozpoczął się demontaż orkiestry”. Chodzi o odejście jednego z muzyków i ruchy kadrowe w zespole administracyjnym.

PiS zarzuca również Natalii Rogińskiej, że do tej pory nie przedstawiła programu koncertowego na rozpoczynający się sezon. W tej sprawie interpelację składał radny Prawa i Sprawiedliwości Robert Fiszer.

Rogińska: Polityka nie służy orkiestrze

– Moja koncepcja jest jak najbardziej autorska, pisałam ją ponad miesiąc. Wcześniej zapoznałam się z wymaganiami dotyczącymi programu i wobec instytucji, jaką jest orkiestra. Jeśli w przedstawionej przeze mnie koncepcji znalazły się jakieś cytaty z innych dokumentów, to prawdopodobnie chodziło o  kwestie ogólne, organizacyjne. Musiałam się odnosić się do ustaw, przepisów dotyczących instytucji kulturalnych – mówi nam dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej Natalia Rogińska. Tłumaczy też, że nie uczestniczyła w „konkursie” na dyrektora ROK, ale w „naborze”. A to jest różnica.

Dyrektor Rogińska zapewnia, że skład orkiestry nie zmienia się, co najwyżej wchodzą w grę urlopy bezpłatne. – Ale to są życiowe sytuacje – zaznacza. Dodaje, że atmosfera w zespole jest bardzo dobra i wszyscy przygotowują się do nowego sezonu. – Jeśli chodzi o pracowników administracji, to nie są moje decyzje. Nie mogę siłą zatrzymać pracownika, który znalazł lepiej płatną pracę, na dodatek w rozsądnych godzinach. A tutaj pracuje się według elastycznego grafiku – wyjaśnia Rogińska.

Zarzutami PiS jest bardzo zdziwiona. – Chociaż za rok są wybory samorządowe i można było się tego spodziewać. Ale ta sytuacja na pewno nie służy orkiestrze  – komentuje.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz