• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Po Radomiu będą jeździć elektryczne autobusy. Ładowane na Południu i Gołębiowie I

14 lutego 2019

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ogłosił przetarg na zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą w ramach tzw. projektu multimodalnego, współfinansowanego z funduszy unijnych.Kolejne przetargi, m.in. na wiaty przystankowe i biletomaty zostaną rozpisane wkrótce.

 

Zdjęcie ilustracyjne

Od niedawna w taborze MPK są nowe autobusy przegubowe

 

MZDiK chce kupić 10 pojazdów elektrycznych wraz z ładowarkami. Dwie z nich to tak zwane ładowarki pantografowe, umożliwiające szybkie naładowanie pojazdu między kursami. Mają one stanąć na pętlach na Południu oraz Gołębiowie I. Dodatkowo kupionych ma być także 10 ładowarek, które zostaną zamontowane w zajezdni.

– Planowany zakup to istotny element tworzonej w Radomiu Strefy Wygodnego Ruchu. Chcemy wprowadzać rozwiązania mające równoważyć potrzeby kierowców, rowerzystów i pieszych. Chcemy też zachęcać radomian do korzystania z komunikacji miejskiej. Dlatego musimy zadbać o odpowiedni komfort dla pasażerów. Nowe, elektryczne autobusy to z całą pewnością wygoda, ale też, co bardzo istotne, mniejszy hałas i  mniejsze zanieczyszczenie powietrza – wyjaśnia prezydent Radosław Witkowski.

Ze względu na wartość przetargu, najpierw ogłoszenie pojawiło się w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej. Zakup jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Całość dofinansowania to aż 89 proc.

MZDiK czeka na oferty do 22 marca.

To pierwszy przetarg w ramach całego projektu. Sukcesywnie będą ogłaszane kolejne przetargi, w tym na nowe wiaty przystankowe, tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej czy biletomaty.

Źródło: UM Radom

Tags

Dodaj komentarz