• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Polak laureatem III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Arboretum

22 listopada 2017

Wojciech Kostrzewa wygrał III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Pendereckiego Arboretum. On też zdobył nagrodę publiczności. W koncercie finałowym Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Dawida Runtza zagrała utwory sześciu muzyków.

 

 

Laureatowi gratuluje Krzysztof Penderecki

Laureatowi gratuluje Krzysztof Penderecki

 

Publiczność zgromadzona we wtorkowy wieczór w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych wysłuchała – co trwało trzy godziny –  kolejno kompozycje: Alberta Carbonella Sauriego (Hiszpania) „Sketches”, Gianluci Castellego (Włochy) „Much Madness/Four haunting delusions”, Michaela Gatonska’ego (USA) „Deep is the voice of the Forest”, Wojciecha Kostrzewy (Polska) „Novelette”, Andrei Portery (Włochy)”Dragon-fly Emblem”, Hajime Shimizu (Japonia) „Kazaogi – Beschwörung des Windes”. Artyści ci zostali wyłonieni w trakcie obrad jury I etapu, które oceniało 110  nadesłanych przez nich partytur, i tym samym zakwalifikowali się do finału konkursu.

Kompozycje oceniało jury w składzie: Piotr Moss, Paul Patterson, Maciej Żółtowski, prof. Krzysztof Penderecki i to do niego należała ostateczna decyzja. Wyniki ogłoszono po dość długiej przerwie.

I nagrodę w wysokości 30 tys. zł otrzymał Wojciech Kostrzewa, II w wysokości 10 tys. zł Gianluca Castelli, a III w wysokości 5 tys. zł Andrea Portera. Kompozycja Polaka przypadła też do gustu publiczności, która po raz pierwszy głosowała na specjalnie przygotowanych do tego kartach (to kolejne 5 tys. zł dla Kostrzewy). Zwycięski utwór zawiera m.in. cytat z „Magnificat” Mikołaja z Radomia, po którym następuje szesnastogłosowy chorał inspirowany tą melodią.

Laureat konkursu dziękował jury, a przede wszystkim Krzysztofowi Pendereckiemu, za docenienie jego kompozycji. – Bywałem już w Radomiu grając koncerty jako perkusista. To dla mnie szczęśliwe miasto – mówił Wojciech Kostrzewa.

Zwycięzcy i pozostałym finalistom i laureatom gratulował maestro Penderecki. – Nie pierwszy raz staję na tej scenie. Okazuje się, że był to znakomity pomysł, by zorganizować Arboretum w Radomiu. Stało się coś, co zazwyczaj trwa lata: konkurs spopularyzował się, wie o nim cały świat i bardzo się cieszę, że będziemy nadal się tutaj spotykać. Mam nadzieję, że znajdą się sponsorzy, którzy będą w tym pomagać – mówił profesor. W ten sposób nawiązał do zapewnień prezydenta Radosława Witkowskiego, że Arboretum nadal będzie w Radomiu organizowane. – Dziękujemy serdecznie, że nasze miasto może gościć tak wspaniałe, wybitne wydarzenie, jakim jest ten konkurs. Jesteśmy zaszczyceni, panie profesorze. Spełnimy wszystkie wymagania, abyśmy za dwa lata mogli się spotkać w czwartej edycji konkursu, bo Radom jest najlepszym miejscem, aby organizować takie międzynarodowe wydarzenia – podkreślał prezydent Witkowski.

Bożena Dobrzyńska

 

 

Tags

Dodaj komentarz