• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Policjanci z posterunku wodnego w Domaniowie uratowali tonących żeglarzy

9 sierpnia 2018

Gdyby nie szybka reakcja policjantów z posterunku wodnego, mogło dojść do tragedii. Po wywróceniu się żaglówki na zalewie w Domianiowie, jedna osoba z załogi łodzi znalazła się w wodzie. Dzięki błyskawicznej akcji „wodniaków” niebezpieczna przygoda zakończyła się dla żeglarzy szczęśliwie.

 

271-45073

 

Do zdarzenia doszło wczoraj na zbiorniku wodnym w Domaniowie, w okolicy miejscowości Brudnów (gmina Wieniawa). –  Funkcjonariusze patrolując taflę zalewu zauważyli żaglówkę, która w odległości około 400 m od brzegu wywróciła się i zaczęła tonąć. Policjanci, mł. asp. Sylwester Kruk oraz sierż. szt. Łukasz Krajewski natychmiast popłynęli w kierunku żaglówki i przystąpili do akcji ratunkowej. W wodzie był mężczyzna, który kurczowo trzymał się wywróconej jednostki, natomiast kobieta znajdowała się jeszcze na tonącej żaglówce. Policyjni wodniacy wyciągnęli mężczyznę na pokład swojej łodzi. Kobieta również została przetransportowana na policyjną łódź – relacjonuje asp. Aneta Wilk z KPP w Przysusze.

Policjanci nie tylko uratowali żeglarzy. – Aby zabezpieczyć pozostawione rzeczy na tonącej żaglówce, jak i samą jednostkę, sierż. szt. Łukasz Krajewski nie wahając się ani chwili wskoczył do wody. Po zabezpieczeniu osób i mienia, wszyscy zostali odtransportowani do przystani w Brudnowie – dodaje asp. Wilk.

Policja apeluje o rozsądek nad wodą, w tym o zakładanie kamizelek ratunkowych w trakcie korzystania z żaglówek czy innych sprzętów wodnych. Przepisy nakładają obowiązek jej założenia na osoby nieumiejące pływać, które przebywają na pokładzie statku. Pamiętajmy jednak, że nawet dla osoby posiadającej umiejętności pływackie, niespodziewany upadek do wody, ubiór nasiąknięty wodą czy wysoka fala może być bardzo niebezpieczna.

kat

Fot. KPP Przysucha

 

Tags

Dodaj komentarz