• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Projekty do budżetu obywatelskiego na 2017 rok. Iluminacja Rynku i drogowskazy do znanych miast

28 kwietnia 2016

Iluminacja Rynku w 3D z możliwością organizowania spektakli tematycznych, np. obrazów Jacka Malczewskiego i zainstalowanie słupa z drogowskazami do miast w Europie i nie tylko to kolejne projekty z obszaru ogólnomiejskiego do budżetu obywatelskiego na 2017 rok, które dzisiaj prezentujemy.

 

280416iluminacja01

 

Niezwykły Rynek – widowisko iluminacji architektury /3D mapping/

„W 80 dni dookoła Rynku”-tak można nazwać widowisko iluminacji architektury tworzące spektakle tematyczne, które w ciągu roku dostarczałoby niezwykłych wrażeń w postaci projekcji światła, laserów i UV mappingu (nakładaniu
dwuwymiarowego obrazu na trójwymiarowy obiekt). Projekcja taka tworzyłaby niesamowitą atrakcję dla mieszkańców
i turystów w okresie od maja do końca października w porze wieczornej z towarzyszącym wyświetlaniem filmów.

Cztery pierzeje Rynku, na każdym w innym dniu projekcja, cztery dni w tygodniu ożywiałyby realnie Miasto Kazimierzowskie.

Tematyka projekcji związana z historią miasta Radomia i nie tylko, np. na ścianie Muzeum im. Jacka Malczewskiego jego obrazy tworzące kompozycję multimedialną i widowiskową. Tematyka projekcji dowolnie i elastycznie może się zmieniać według pomysłowości twórców współczesnych animacji. Tłem do wyświetleń projektora mogą być nie tylko elewacje zabytkowych kamienic, ale także korony drzew.

Koszt ok. 490 tys. zł w opcji pełnej z bogatszym programem i lepszym projektorem. Koszt ok. 190 tys. w opcji minimalnej; gorszy system nagłaśniania, skromniejszy program i projektor.

Projekt stworzony przy udziale radomskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Szacunkowy koszt: do 500 tys. zł.

Drogowskazy do znanych miast. Pomysłodawcy chcą, aby np. blisko dworca (najlepsza lokalizacja) lub też w centrum postawić słup z drogowskazami do znanych miast (np. Paryż, Wiedeń) wskazującymi kierunki i odległości (raczej w linii prostej, bo drogowa może się zmieniać).

Słup powinien być estetyczny i koniecznie na górze powinien być oznaczony napisem „Witamy w Radomiu” w kilku
językach. Słup powinien być wykonany z trwałego materiału, żeby nie był przedmiotem wandalizmu. Może powinno być to kamień lub stop metali. Koniecznie podświetlony lub stojący w oświetlonym miejscu.

Ideą jest żeby np. osoby nawet krótko przebywające w Radomiu z zainteresowaniem fotografowały się w określonym miejscu („tu byłem”, itp.), dlatego być może nawet powinna być jakaś ławeczka do takich zdjęć. Druga opcja to mapa świata z Radomiem w centrum, a na niej kierunki i informacje o odległościach oraz np. miejsce na głowę fotografowanego. Ewentualnie na górze może być napis „Witamy w Radomiu” i rok lub aktualna data, hasło promujące miasto. „To miejsce powinno być tak usytuowane, żeby w kadrze ze zdjęciem było także coś ładnego (np. dworzec)” – precyzują autorzy.

Szacunkowy koszt: do 100 tys. zł.

Tags

Dodaj komentarz