• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Przeznacz 1 proc. podatku dla radomskich organizacji – apeluje prezydent

3 kwietnia 2016

„Zaprocentuj dla Radomia” – takim hasłem prezydent zachęca nas, byśmy 1 proc. podatku dochodowego za 2015 rok przeznaczyli na lokalne organizacje pozarządowe. – To nic nie kosztuje, a pożytek jest wielki – podkreśla Radosław Witkowski.

 

DSC_0572

 

– Organizacje z tzw. trzeciego sektora wykonują świetna prace na rzecz radomian i doskonale potrafią wykorzystać te pieniądze – dodaje prezydent.

Przedstawiciele radomskiego fiskusa mówią, że coraz chętniej przekazujemy 1 proc. z naszych dochodów na szczytny cel. – W ubiegłym roku w II Urzędzie Skarbowym ten odpis był o 200 tys. zł wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 1 mln 800 tys. zł – wylicza Aneta Kargulewicz z II US. Wśród organizacji, które „zbierają” najwięcej są także dwie radomskie – to Hospicjum Królowej Apostołów  155 tys. zł) i Caritas (125 tys. zł). Największą kwotę uzyskuje fundacja „Zdążyć z pomocą”, ale wiele darowizn dotyczy jej podopiecznych z Radomia.

Podobnie jest w I US. – W 2016 roku radomianie zadeklarowali więcej  – o 250 tys. – odpisów 1 proc. z PIT. – Łącznie dało to 2 mln 300 tys. zł – wymienia Marek Majkuciński z tego urzędu. Tutaj również najczęściej obdarowywaną jest fundacja „Zdążyć z pomocą” (760 tys. zł), Caritas (14 5 tys.) i Hospicjum Królowej Apostołów.

Zaznaczenie, komu chcemy przekazać 1 proc. swojego podatku jest bardzo proste. Wystarczy w odpowiednia rubrykę wpisać nr KRS organizacji na (liście Ministerstwa Finansów jest ich ponad osiem tysięcy) i wyliczoną kwotę. – Nasi pracownicy zresztą pomagają – zapewniają urzędnicy.

bdb

 

 

Tags

Dodaj komentarz