Radna Biesiadecka wykluczona z klubu KO. Dlaczego tak późno? – pytają radni Prawa i Sprawiedliwości

12 października 2023

Patrycja Biesiadecka, do dzisiaj radna Koalicji Obywatelskiej w radomskiej radzie miejskiej, została z niego wykluczona. Radni Prawa i Sprawiedliwości pytają swoich kolegów z KO, dlaczego, ich zdaniem, zwlekali z zajęciem stanowiska w tak bulwersującej sprawie.

 

Łukasz Podlewski (PiS) pyta: dlaczego tyle zwlekaliście?

 

Przypomnijmy: Biesiadecka jest właścicielką firmy, która w 2020 r. wygrała przetarg na sprzątanie nieruchomości i terenów na Gołębiowie I i Osiedlu XV-lecia. Prawicowy portal niezależna.pl opublikował nagranie, na którym utrwalona została rozmowa byłego prezesa RSM i Patrycji Biesiadeckiej. Wynikało z niej, że za pozytywne rozstrzygnięcie przetargu radna miała przekazać po 50 tys.zł dwóm pośrednikom: komornikowi Sądu Rejonowego w Radomiu oraz posłowi Platformy Obywatelskiej Konradowi Frysztakowi. Poseł skierował w tej sprawie pozew w trybie wyborczym przeciwko Robertowi Bąkiewiczowi, kandydatowi do sejmu z listy PiS w okręgu nr 7. Bąkiewicz podczas konferencji prasowej nazwał rzekomy udział posła Platformy za skandal i "radomski układ". Jutro w południe odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Radomiu rozprawa. Podczas poprzedniej sądy dwóch instancji uznały, że Robert Bąkiewicz jest kłamcą wyborczym, bo przypisał Frysztakowi słowa, których ten nie wypowiedział.

"Mamy zmowę milczenia"

Na briefingu prasowym przewodniczący klubu radnych PiS w radzie miejskiej odwołał się do słów przebywającego dziś w Radomiu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. - Kilkadziesiąt minut temu pan minister potwierdził, ze dwóm osobom zostały postawione zarzuty, w tym radnej, która jest członkiem klubu Koalicji Obywatelskiej. Platforma Obywatelska w tej sprawie milczy. Milczy prezydent, który panią radną wskazywał jako członka swojej drużyny w 2018 r. Nie wiem, co robi pan prezydent, nie wiem, co robi Platforma Obywatelska, ale zarzuty korupcyjne wobec radnej? Ja takiej sytuacji nie pamiętam. Dzisiaj mamy zmowę milczenia, nikt w tej sprawie nie zabierze głosu, nikt nie zapyta, jakie jest stanowisko rady miejskiej i jakie jest stanowisko Platformy Obywatelskiej. Dla mnie jest to sytuacja niedopuszczalna, myślę, że także dla radomian. Liczę, ze ktoś zabierze głos w tej sprawie i ta sytuacja zostanie przerwana - mówił Łukasz Podlewski, szef klubu radnych PiS w radzie.

Nie trzeba było długo czekać, bo radni Koalicji Obywatelskiej zabrali głos bezpośrednio po kolegach z Prawa i Sprawiedliwości.

A Kotwicki z prawomocnym wyrokiem jest radnym PiS

 

Wioletta Kotkowska: To hipokryzja

 

- To kolejna hipokryzja ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości. Naprawdę dziwię się, szanowni koledzy z rady, że jesteście w stanie tak z zimna krwią oceniać działania radnej Patrycji Biesiadeckiej, mając w swoich szeregach radnego Kotwickiego, który - przypominam - jest skazany prawomocnym wyrokiem sądu i sprawuje mandat (chodzi o potrącenie przez Kotwickiego grupy przechodniów na przejściu dla pieszych. W zdarzeniu ranne zostały dwie nastolatki, w tym jedna ciężko - przyp. autorka), reprezentując mieszkańców Radomia, jest radnym rady miejskiej. Ale nie tylko, bo zasiada również w zarządzie spółki skarbu państwa z nadania Prawa i Sprawiedliwości - skomentowała przewodnicząca klubu radnych KO Wioletta Kotkowska

Przekonywała, że to nieprawda, że jej klub zwleka, albo chowa głowę w piasek. - O nagraniach wiemy - po dwóch latach od powstania! - od niedzieli wieczorem. Czekaliśmy na oświadczenie pani Patrycji Biesiadeckiej z informacją o zawieszeniu, które dotarło do nas dzisiaj, trafiło także do mediów, ale pan przewodniczący Podlewski o tym nie wiedział. - I my niezwłocznie po jej oświadczeniu podjęliśmy w klubie decyzję o wykluczeniu pani Patrycji Biesiadeckiej z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Pragniemy zaznaczyć, że sprawa się toczy, postępowanie jest prowadzone i dopóki nie zapadnie wyrok myślę, że pani radna będzie działać jako radna niezależna - podkreśliła Wioletta Kotkowska.

Radna Magdalena Lasota przypomniała, że w Polsce obowiązuje ("jeszcze" - zaznaczyła) zasada domniemania niewinności i klub KO w radzie tę zasadę zastosował.

Bożena Dobrzyńska

 

 

 

Tags