• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Radom oficjalnie Stolicą Kultury Mazowsza. Mamy klucz i 100 tys. zł na realizację wydarzeń

27 stycznia 2019

Symboliczny klucz do Kulturalnej Stolicy Mazowsza w rękach władz Radomia. Odebrał go przed sobotnim koncertem Radomskiej Orkiestry Kameralnej z rąk wicestarosty powiatu warszawskiego zachodniego wiceprezydent Karol Semik. Czeka nas w tym roku wiele ciekawych kulturalnych wydarzeń.

 

 

IMG_6646

 

Radom został wybrany na Kulturalna Stolicę Mazowsza przez samorząd województwa. Zdobył ten tytuł, ponieważ przedstawił ciekawy i różnorodny program imprez, które będą się obywały w mieście w tym roku. Wśród nich są: doroczne święto patrona miasta – Kaziki, nocne zwiedzanie miasta „Anima Urbis”, czerwcowy piknik historyczny „Radom Jagiellonów” na terenie Miasta Kazimierzowskiego. W planach jest też Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tradycyjnej „Zawieruchy Radomskie”, Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”, a także organizacja nowej inicjatywy „Radom aRt Night”. Poza tytułem miasto dostanie na realizacje wydarzeń 100 tys. zł z kasy marszałka Mazowsza.

Symboliczny klucz do Kulturalnej Stolicy Mazowsza przekazał na ręce wiceprezydenta Semika przedstawiciel starostwa, które tytuł sprawowało w ubiegłym roku. – Bycie stolicą kultury województwa mazowieckiego pozwala na to, by ziemia radomska mogła przedstawić szerszemu gronu to, co jest u was najcenniejsze, czego do tej pory nie znamy. Podczas tych imprez możemy się także integrować, rozmawiać, wymieniać opinie, poglądy, czego nam dzisiaj często brakuje – mówił Wojciech Białas, wicestarosta powiatu warszawskiego zachodniego. I dodał, zwracając się do wiceprezydenta Semika: – Niech ten klucz pozwoli panu na dotarcie do wielu serc i portfeli, aby jak najwięcej w tym roku można było zdziałać.

–  Mam nadzieję, że to, co będzie się działo w roku 2019 w naszej kulturze, nie tylko będzie związane z tym zacnym tytułem, ale także z tym, co jest motywacją do nowych projektów w dziedzinie kultury, do zaangażowania także najmłodszych mieszkańców, młodzieży w budowę tożsamości radomskiej opartej właśnie na kulturze, sięgającej również do wspaniałej historii miasta – mówił Karol Semik.

Radomska Orkiestra Kameralna podziękowała natomiast swoim mecenasom i sponsorom, bez których trudniej byłoby jej realizować ambitne plany artystyczne.

Sam koncert wypełniła muzyka kompozytora i saksofonisty Grzecha Piotrowskiego, który wraz z triem jazzowym i Radomską Orkiestrą Kameralną wykonał dla publiczności „Sześć pór roku” . Był to iście karnawałowy w swym charakterze i brzmieniu wieczór.

bdb

Fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Tags

Dodaj komentarz