Radomianie piszą do premiera: Nie burzcie historycznej siedziby Fabryki Broni

10 listopada 2020

„Z ogromnym rozczarowaniem oraz niepokojem w imieniu mieszkańców Radomia oraz kilku pokoleń pracowników Fabryki Broni przyjmujemy doniesienia o przygotowaniach do wyburzenia historycznej siedziby Fabryki Broni” – piszą w liście m.in. do premiera przedstawiciele dziewięciu organizacji.

   

Główny budynek fabryk został wybudowany w 1925 roku

 

Sygnatariusze listu żądają, by Agencja Rozwoju Przemysłu, która jest właścicielem obiektu wycofała się z pomysłu zburzenia budynku Fabryki Broni. Radomscy społecznicy uważają, że odrestaurowany gmach mógłby służyć w przyszłości za siedzibę przyszłego (nowego) urzędu wojewódzkiego.

 - Mamy nowy plan dla najważniejszego w Radomiu obiektu przemysłowego. Chcemy, aby w tym obiekcie coś się działo. Ponieważ jest projekt zmiany administracyjnej naszego kraju i utworzenie nowego województwa ze stolicą w Radomiu chcemy, aby w tym budynku znajdował się w przyszłości urząd wojewódzki – uważa Jarosław Kowalik, szef Radomskiego Samorządu Obywatelskiego.

Według tej koncepcji w starej Fabryce Broni byłaby siedziba 27 wydziałów urzędu wojewódzkiego, a sam wojewoda urzędowałby w byłej siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53.

Jarosław Kowalik przypomina, że Agencja Rozwoju Przemysłu zapłaciła już za projekt rewitalizacji Fabryki Broni. - Chcemy więc, aby ten projekt był wykorzystany – wyjaśnia Jarosław Kowalik.

- Byłem mile zaskoczony spontaniczną reakcją, którą otrzymywałem z różnych stron, kiedy ogłoszono decyzję o wyburzeniu tego obiektu. Gdybyśmy się zastanowili jaki budynek może symbolizować historię Radomia w całym XX wieku to chyba jest to najważniejszy budynek. Fabryka Broni, która powstała tutaj na początku lat 20. XX wieku zaraz po odzyskaniu niepodległości jest symbolem odbudowy państwa, bo w tym czasie na terenie Polski nie było żadnej fabryki z branży zbrojeniowej – zauważa Łukasz Zaborowski z Radomskiego Towarzystwa Naukowego.  Zwraca też uwagę, że zburzenie tego budynku byłoby zaprzeczeniem całego programu rządowego „Fabryka” skierowanego do średnich miast, które utraciły status miasta wojewódzkiego.

Zdaniem Łukasza Zaborowskiego Agencja Rozwoju Przemysłu zmieniła plany dotyczące budynku (nie rewitalizować, a stawiać nowy), bo chce zaoszczędzić na programie.

Najpierw rewitalizacja, potem wyburzenie

Przypomnijmy: ARP początkowo zapowiadała modernizację istniejącego budynku fabryki. Ale, jak ostatnio tłumaczyła "ze względu na zmianę uwarunkowań technicznych i rynkowych wpływających na brak biznesowej zasadności jej realizacji" zmieniła swoje plany.

Główny budynek fabryki powstał w 1925 roku. Na kompleks przyfabryczny składały się także: polerownia, strzelnica, studnia artezyjska, wieża ciśnień, domy: robotnicze, urzędniczy, łaźnia i magazyn objętościowy. W 1927 roku fabryka zakończyła budowę większości obiektów. W 1935 roku w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS.

Tradycje przedsiębiorstwa kontynuowała w XXI wieku nowa spółka: Fabryka Broni „Łucznik”, która w 2014 roku przeniosła się do nowej siedziby w Wólce Klwateckiej. Pojawiło się kilka koncepcji wykorzystania historycznego budynku: zorganizowania tu muzeum historii przemysłu radomskiego czy zaadoptowaniu na siedzibę Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Park Naukowo-Technologiczny.

kat., bdb

Tags